Stowarzyszenie OLIGOS z Rybnika od stycznia 2013 realizuje projekt skierowany do dzieci objętych rewalidacją. Grupą docelową jest 14 osób, są to osoby specjalnej troski, które ze względu na głębokie upośledzenie umysłowe i fizyczne nie mogą przebywać w świetlicy szkolnej na takiej samej zasadzie jak ich rówieśnicy ze stwierdzonym stopniem znacznym upośledzenia.
Grupą docelową jest 14 osób, są to osoby specjalnej troski, które ze względu na głębokie upośledzenie umysłowe i fizyczne w myśl Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 17.01.1997r. (dot. organizacji zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla osób z głębokim upośledzeniem umysłowym) nie mogą przebywać w świetlicy szkolnej na takiej samej zasadzie jak ich rówieśnicy ze stwierdzonym stopniem znacznym upośledzenia. Co najistotniejsze, w zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych uczestniczyć mogą tylko przez 4 godz. lekcyjne, a po spełnieniu obowiązku szkolnego, zmuszone są do powrotu do swoich domów. Tym samym, osoby te pozbawione są różnych form rehabilitacji i kontaktu ze swoim środowiskiem. Organizacja czasu wolnego dla tych osób, zajęcia z wykwalifikowanymi specjalistami, głównie z dziedziny rehabilitacji relaksacyjnej sprawi, że sytuacja osób o głębokim upośledzeniu umysłowym, sytuacja pod względem emocjonalnym oraz zdrowotnym ulegnie znacznej poprawie.
- aromaterapia, muzykoterapia, dogoterapia, spotkania z klownem, rehabilitacja (masaż)
- spotkania z wolontariuszem grającym na gitarze, zajęcia plastyczne, leżakowanie.
Zakładane rezultaty:
- zaplanowane działania wpłyną korzystnie na rozwój psychiczny oraz fizyczny dzieci objętych wypełnionymi formami pracy.
- poprawi ich predyspozycje życiowe.
- rodzice z kolei (zwłaszcza matki) zregenerują swój organizm mając 4 godziny na relaks tylko dla siebie, co nie jest bez znaczenia biorąc pod uwagę fakt, że sprawowanie opieki nad dzieckiem z głębokim upośledzeniem umysłowym wymaga sporego wysiłku psychicznego i fizycznego przez cała dobę.
- bezpośredni kontakt z psem pomoże osobom chorym w kształtowaniu umiejętności okazywania emocji oraz rozwija spontaniczną aktywność ruchową
- zastosowanie muzykoterapii wpłynie korzystnie na temperament, zamiłowania, zachowanie dzieci oraz zmieni ich stosunek do otoczenia – wpłynie na słuchacza kojąco i uspakajająco
- rehabilitacja wpłynie na odtworzenie lub kompensację funkcji utraconych w wyniku choroby tak, aby dziecko mogło maksymalnie samodzielnie realizować swoje potrzeby życiowe
- słuchanie piosenek przy akompaniamencie gitary wpłynie na poczucie spokoju, harmonii zmysłów, zmniejszenie napięcia mięśniowego.
- uczestnictwo dzieci w zajęciach przyczyni się do ich integracji ze środowiskiem
- zastosowanie aromaterapii korzystnie wpłynie na stymulację umysłu chorych dzieci.
Źródło: Stowarzyszenie OLIGOS