Stowarzyszenie OLIGOS rozpoczęło wakacje od… zdobywania wiedzy na temat chleba. Grupa 100 osób dzięki dotacji Urzędu Miasta Rybnika i własnych środków pojechała do Muzeum Chleba.
„Od ziarenka do bochenka” to projekt, który miał na celu pokazać „od podszewki” produkcję i wypiek chleba kiedyś i dzisiaj. Grupa 50 niepełnosprawnych wraz z opiekunami wyjechała do Muzeum Chleba, gdzie brała udział:
- w projekcji filmu „Chleb” – o historii chleba, jego pochodzeniu i tradycjach z nim związanych, o procesie produkcji pieczywa,
- w przedstawieniu "Ballada o bochenku chleba"
- w prelekcji o szacunku do chleba.
- w samodzielnych warsztatach z ciastem - formowanie plecionki;
- w zwiedzaniu muzeum z przewodnikiem
- na zakończenie - odbiór własnych wypieków.
Beneficjenci zostali podzieleni na cztery grupy, dla których był przydzielony przewodnik. Taka forma zwiedzania stworzyła odpowiednie warunki do koncentracji, co nie jest bez znaczenia dla osób z niepełnosprawnością.
Osoby z niepełnosprawnością wykazują ogromne zainteresowanie światem zewnętrznym, są bardzo chłonni wiedzy, zwłaszcza gdy mogą przyswoić ją uczestnicząc w warsztatach. Jest to doskonała forma terapii w kwestii uspołecznienia, dowartościowania, poznania swoich możliwości. Mimo, że większość naszych podopiecznych korzysta z form terapii zajęciowej, to pobyt w innym środowisku, w innych, nieznanych pomieszczeniach stanowi dla nich dodatkowy bodziec do rozwoju emocjonalnego, do poznania siebie, swoich możliwości. Zaplanowane działania zapewniły pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
Adresatami zadania publicznego była grupa 100 osób – członków Stowarzyszenia OLIGOS.
- 50 osób z niepełnosprawnością
- 50 opiekunów
Realizacja zadania publicznego przyczyniła się do rozwiązania problemu społecznego, jakim niewątpliwie są ograniczone możliwości uczestnictwa w życiu społecznym osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Wyjazd w grupie korzystnie wpłynął na integrację członków stowarzyszenia.
Realizacja tego zadania była możliwa dzięki dotacji Urzędu Miasta i wsparciu Stowarzyszenia OLIGOS.
Źródło: Stowarzyszenie OLIGOS