- Sytuacja niepełnosprawnych na terenie Rybnika jest wręcz tragiczna. 75 % z nich to osoby bierne zawodowo – mówi Krzysztof Chełstowski, koordynator projektu ze Stowarzyszenia "Razem". Dlatego Stowarzyszenie "Razem" z Rybnika będzie aktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne.
Rybnickie Stowarzyszenie "Razem" rusza z nowym projektem "Naucz mnie, a zacznę samodzielnie pracować - aktywizacja zawodowo-społeczna osób niepełnosprawnych intelektualnie". Jego głównym celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Szczególną troską zostaną otoczone osoby z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, uczęszczających do ostatnich klas szkół specjalnych oraz ich absolwenci.
Tematyka zajęć dla niepełnosprawnych obejmie zagadnienia związane z prawidłowym tworzeniem dokumentów aplikacyjnych, umiejętnością aktywnego poszukiwania pracy, autoprezentacją i komunikacją interpersonalną.
"Razem" stawia na kompleksowe wyposażenie uczestników projektu w wiedzę i umiejętności, niezbędne do znalezienia pracy. Zajęcia praktyczne dopasowane będą do indywidualnych potrzeb uczestników. Składać się na nie będą warsztaty: techniczny, usługowo – artystyczny, biurowo – poligraficzny i prowadzenie gospodarstwa domowego.
Mimo że projekt ruszy dopiero w marcu 2010, to już zainteresowanie jest spore.
- Rekrutacja jeszcze się nie rozpoczęła, a już widzimy zainteresowanie naszym projektem zarówno wśród samych uczniów, jak i ich rodziców. Niestety, by nasze działania miały sens i były efektywne, na warsztaty możemy przyjąć tylko 20 osób - wyjaśnia Krzysztof Chełstowski.
Co ważne, rodziny uczestników projektu będą mogły skorzystać z porad terapeutów. Ich rolą będzie nie tylko wsparcie psychologiczne tych rodzin, ale również informowanie o możliwościach, jakie oferuje osobom niepełnosprawnym rynek pracy.
Inicjatorzy chcą, by projekt miał przełożenie na realne korzyści dla uczestników warsztatów, by dzięki niemu młodzież mogła odbyć staż zawodowy. Dlatego do udziału w projekcie stowarzyszenie zachęca pracodawców z otoczenia osób niepełnosprawnych.
- Rozmowy z pracodawcami prowadzimy na bieżąco. Mamy nadzieję, że większy odzew ze strony firm i instytucji działających w naszym mieście nastąpi w marcu, gdy projekt formalnie ruszy – dodaje Chełstowski.
Partnerami projektu jest Stowarzyszenie "Oligos" oraz Fundacja Ekologiczna "Ekoterm Silesia". Projekt uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Rozpoczyna się 1 marca 2010 roku i potrwa do 31 marca 2011 roku.
Źródło: Stowarzyszenie "Razem"