„W kierunku źródła spokoju” to tytuł projektu rybnickiego stowarzyszenia „Razem”, w którym brały udział mamy dzieci z niepełnosprawnością. Cykl warsztatów prowadzonych przez terapeutę i trenerkę warsztatu umiejętności psychospołecznych, joga śmiechu oraz zajęcia taneczne łączące zmysłowe ruchy i gorącą latynoamerykańską muzykę pomagały mamom w opanowaniu stresu towarzyszącemu wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością.
Ogrom codziennych obowiązków i stres towarzyszący wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością przyczynia się do zachwiania zdrowia psychicznego i fizycznego, stąd pomysł stowarzyszenia „Razem”, by zapewnić rodzicom wsparcie i wiedzę, jak troszczyć się o własne zdrowie, by lepiej sprawować swoją funkcję rodzicielską i opiekuńczą.
Dzięki zajęciom, które finansowo wsparło miasto Rybnik matki skorzystały z 5 – miesięcznego cyklu warsztatów prowadzonych przez terapeutę i trenerkę warsztatu umiejętności psychospołecznych, na których pracowały nad lepszym radzeniem sobie ze stresem oraz z faktem niepełnosprawności w rodzinie. To był czas na dużą dawkę różnorodnych emocji, był śmiech, łzy, złość, refleksja i praca nad sobą, które pozwoliły uczestniczkom osiągnąć wewnętrzny ład i harmonię.
Ważną częścią projektu było też wskazanie aktywności ruchowej, jako zajęcia pomagającego zmniejszyć stres. Dla uczestniczek „Razem” zorganizowało atrakcyjne spotkania.
Na zajęciach relaksacyjnych wykorzystano jogę śmiechu. Śmiech i proste ćwiczenia sprawiły, że było zabawnie i radośnie, a po warsztatach, uczestniczki projektu wracały do domów rozluźnione, szczęśliwe i naładowane energią potrzebną do zmagania się z ich problemami.
Drugą formą radzenia sobie ze stresem były warsztaty ruchowe, na których mamy przy gorącej latynoamerykańskiej muzyce poznawały różne style i odmiany tańca wykorzystujące zmysłową choreografię. Te zajęcia poza fizyczną aktywnością pomogły paniom zadbać o swoją kobiecość, odsuwając na chwilę ich nieustanną rolę opiekuna dziecka z niepełnosprawnością.
Kilkumiesięczne spotkania ze specjalistami, zajęcia relaksacyjne i ruchowe oraz integracyjny aspekt spotkań przybliżyły mamy do znalezienie ich własnych źródeł spokoju, z których - jak mówią organizatorzy projektu – będą mogły czerpać energię również po zakończeniu zajęć.
Projekt „W kierunku źródła spokoju” współfinansowany jest ze środków Miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”