Rybnik. Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS rozwija współpracę międzynarodową
Współpraca międzynarodowa rozwija się w Rybniku. Obecnie CRIS bierze udział w projekcie organizowanym przez słowacką organizację KERIC, a celem projektu jest stworzenie sieci 18 organizacji z całego świata. Wśród partnerów jest m.in. organizacja z Brazylii, Chin i Ugandy.
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS bierze udział w kolejnym projekcie międzynarodowym w partnerstwie z krajami z czterech kontynentów.
Projekt “Steps Towards Change – Kroki w kierunku Zmian” jest realizowany w ramach Programu Młodzież w Działaniu, Akcja 3.2. W projekt jest zaangażowanych 9 organizacji z Europy, 3 z Azji, 3 z Afryki i 3 z Ameryki Łacińskiej.
Celem projektu jest motywowanie młodych ludzi z mniejszymi szansami, aby zrobili krok w kierunku pozytywnej zmiany w ich życiu.
Poprzez działania w projekcie związane z wolontariatem młodzi ludzie zyskają nowe kompetencje i staną się bardziej aktywni na poziomie lokalnym. Będą zdolni walczyć z brakiem pracy, biedą, wykluczeniem społecznym jak również polepszać sytuację w swojej społeczności w dłuższej perspektywie.
Celem projektu jest również włączenie koordynatorów projektów i pracowników młodzieżowych pracujących z młodzieżą z mniejszymi szansami.
Rezultatem projektu będzie mocna i zrównoważona sieć 18 organizacji z Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki, które chcą gościć i wysyłać wolontariuszy z mniejszymi szansami. Mając doświadczenie wolontariatu na poziomie lokalnym młodzi ludzie, którzy uczestniczą w tym projekcie, będą mieli okazję do świadczenia usług wolontariackich za granicą, w którejś z 17 partnerskich organizacji.
Wszyscy partnerzy będą odpowiedzialni za pięć działań (zwanych Krokami Partnerskimi) na poziomie lokalnym, wezmą udział w dwóch wideokonferencjach, a koordynator projektu z każdego kraju weźmie udział w międzynarodowym szkoleniu. Szkolenie odbędzie się w Czadcy, na Słowacji w terminie od 26 lutego do 4 marca, a jego celem jest ewaluacja współpracy w ramach projektu, planowanie następnych kroków w projekcie oraz uzyskanie nowych kompetencji w zarządzaniu projektem i pracy z młodzieżą z mniejszymi szansami.
Wszyscy partnerzy przesyłają informację do organizacji koordynującej – KERIC. Dla potrzeb projektu jest stworzona platforma internetowa, a organizacje uczestniczące zamieszczają informacje na swoich stronach na facebooku.
Źródło: CRIS