60 osób z całej Polski uczestniczy w szkoleniach na poziomie Master of Public Administration, budowaniu sieci kontaktów i wymianie doświadczeń w obszarze zapobiegania przestępczości. Aby skutecznie pomagać konieczne jest profesjonalne przygotowanie. Doskonale wiedzą to pracownicy jednostek administracji i organizacji pomocowych.
W działaniach skierowanych do zagrożonych pokrzywdzeniem liczy się nie tylko wykształcenie i przygotowanie merytoryczne, ale także odpowiednie kompetencje menadżerskie do zarządzania zespołem,
procesem pomocy i organizacją.
Z myślą o takich pracownikach powstała idea pilotażowego projektu Pracownia Liderów Dobra. Dzięki niemu 60 liderów z całej Polski bierze udział w programie dostosowanym do potrzeb kadr przeciwdziałania przestępczości. Oprócz budowy potencjału menadżerskiego uczestników, Pracownia Liderów Dobra stawia sobie za cel tworzenie sieci nowych kontaktów i wymianę doświadczeń.
- Celem pilotażu jest wypracowanie i przetestowanie nowego modelu kształcenia kadr pomocowych. Wierzymy, że przyniesie on długofalowe korzyści dla pracowników i ich organizacji uczestniczących w Pracowni Liderów Dobra i w kolejnych projektach o podobnym charakterze, finansowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości – mówi Sylwia Idzi, kierownik merytoryczny projektu.
Do udziału w projekcie zostali zaproszeni koordynatorzy, kierownicy i kadra zarządcza jednostek administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych, które na co dzień zajmują się pomocą pokrzywdzonym i profilaktyką zapobiegania przestępczości.
- Potrzebę takich szkoleń na każdym ze zjazdów potwierdzają uczestnicy projektu. Zapewniają, że nigdy dotychczas nie mieli możliwości udziału w podobnych warsztatach, gdzie nie tylko budowany jest wyższy poziom kompetencji menadżerskich, ale również przepracowywane są emocje związane z konkretnymi przypadkami zawodowymi. To uczestnicy są teraz w centrum zainteresowania. W grupach pracują nad rozwojem umiejętności liderskich, szlifują umiejętności kierownicze, pracują zespołowo budując relacje. Bazując na opiniach uczestników projektu, mogę zapewnić, że przedsięwzięcie postrzegane jest jako niszowe i już teraz pojawiają się zapytania o kolejną edycję projektu - dodaje Magdalena Fila-Ślażyńska, asystent projektu.
Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Szczegółowe informacje o projekcie: http://pracownialiderow.pl/
Źródło: info. nadesłana