Trwa obóz wolontariacki „I nastała cisza… Rakutowo na Kujawach”, organizowany przez Fundację Ari Ari. Kilkanaścioro wolontariuszy z Polski, Ukrainy, Litwy, Rosji i Armenii porządkuje opuszczone cmentarze ewangelicko-augsburskie w okolicach Kowala.
W poniedziałek rozpoczęły się prace na nekropolii w Rakutowie. Młodzi ludzie oczyszczają teren cmentarza, odsłaniają poszczególne nagrobki i prowadzą dokumentację. Stale odkrywają nowe, nieznane dotąd, groby.
Popołudniami wolontariusze uczestniczą w rozmaitych warsztatach. Odbyły się już zajęcia poświęcone fotografowaniu, filmowaniu, dokumentacji zabytków i historii mówionej. Te ostatnie stanowiły przygotowanie do rozmów, jakie wolontariusze przeprowadzą ze starszymi mieszkańcami Kowala i okolic. Podczas wywiadów będą się starali dowiedzieć, jak wyglądało dawniej życie na Kujawach i jakie miejsce zajmowały w nim mniejszości narodowe.
Zapis rozmów opublikowany zostanie w książce podsumowującej projekt. Pozwoli to ocalić od zapomnienia historię Kowala i okolic, zamieszkiwanych przed wojną przez Polaków, Żydów i Niemców. O wielokulturowym charakterze okolicy przypominać będą również tablice informacyjne, które zostaną umieszczone przed nekropoliami 31 lipca, tuż przed nabożeństwem ekumenicznym, które zakończy obóz wolontariacki. Wolontariusze rozpoczęli już projektowanie tablic.
Obecnie młodzi ludzie kończą pracę na cmentarzu w Rakutowie, wkrótce przeniosą się do Dębniaków, a w przyszłym tygodniu – do Leonowa. Będą także poszukiwać i dokumentować ślady dziedzictwa żydowskiego w Kowalu i okolicach. Uzupełnieniem tych działań będą warsztaty na temat wielokulturowości, które przeprowadzi Miriam Gonczarska z Muzeum Historii Żydów Polskich, a także udział we Włocławskim Marszu Żywych, upamiętniającym włocławskich Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Organizatorzy starają się w szereg realizowanych działań włączyć lokalną społeczność. Mieszkańcy Rakutowa wyrażają zainteresowanie projektem, przychodząc na cmentarz i uczestnicząc w pracach porządkowych. Ponadto we wtorek odbyło się w remizie OSP spotkanie z lokalną społecznością, podczas którego przedstawiono ideę obozu. Następnie wolontariusze wspólnie z mieszkańcami bawili się przy ognisku.
Projekt realizowany jest w ramach programu memoria - Fundacji im. Stefana Batorego oraz Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość.
Źródło: Fundacja Ari Ari