Ruszyła procedura wyłaniania kandydatów NGO na członków Dolnośląskiej RDPP. I co dalej?
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił, na wniosek dolnośląskich organizacji,
że rozpoczął procedurę powołania Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego - jako organu opiniodawczo-doradczego Zarządu Województwa.
W związku z powyższym Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i Dolnoślaska Rada ds. Młodzieży skierowały do Pana Marszałka Cezarego Przybylskiego pismo, w którym wyraziły zadowolenie z pozytywnego rozpatrzenia kolejnego już wniosku, złożonego przez organizacje w sprawie inicjatywy powołania Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (DRDPP).
Doceniając przychylność Marszałka, dolnośląskie związki organizacji: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i Dolnośląska Rada ds. Młodzieży zwróciły się z prośbą o uszczegółowienie zapisów dotyczących procedury wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do DRDPP.
Ogłoszona procedura przewiduje zgłaszanie kandydatów przez organizacje pozarządowe i następnie głosowanie – przy zasadzie, że jedna organizacja oddaje jeden głos. Jednak liczba oddanych głosów nie decyduje o wyborze danego kandydata do DRPP. Marszałek spośród osób otrzymujących największą liczbę głosów dokona własnego wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych biorąc pod uwagę proporcje aż trzech kryteriów:
1) formy prawnej (np. stowarzyszenie, fundacja, organizacja kościelna, organizacje sportowe, ochotnicze straże pożarne),
2) rodzaje działalności (prawdopodobnie biorąc pod uwagę 34 sfery działalności pożytku publicznego określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz narzucane wzorem Karty zgłoszenia kandydata do DRDPP, w której można podać tylko 3 rodzaje działalności),
3) miejsca prowadzenia działalności (co może być trudne do określenia biorąc pod uwagę, że organizacje zarejestrowane są w jednej miejscowości, a realizują działania w wielu miejscach, które nie mają swojego zapisu w KRS lub innych rejestrach, a także nie ma takiego zapytania we wzorze Karty zgłoszenia kandydata do DRDPP).
Ogłoszenie nie precyzuje liczby przedstawicieli organizacji pozarządowych w DRPP. Biorąc więc pod uwagę liczbę kryteriów reprezentatywności, która nie jest w żaden sposób określona w procedurze, wybór kandydatów do DRDPP praktycznie jest więc w rękach Marszałka, a głosowanie pozorne.
Aby procedura powołania DRDPP była bardziej transparentna Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i Dolnośląska Rada ds. Młodzieży zaproponowały, aby uszczegółowić procedurę, powołując się na dobrą praktykę w Województwie Lubuskim. U sąsiadów procedura jest bardziej przejrzysta. Określa zgłaszanie kandydatów do 11 obszarów sfery działalności pożytku publicznego i głosowanie organizacji na kandydata w każdym z tych 11 obszarów. Oznacza to, że każda organizacja działająca na terenie woj. lubuskiego mogła oddać maksymalnie 11 głosów, po jednym w każdym z obszarów. Takie rozwiązanie – jak podkreśla Waldemar Weihs, Prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych – okazało się strzałem w dziesiątkę, bo w głosowaniu oddano łącznie 1774 głosów, z tego 1694 ważnych, co było niewątpliwie ogromnym sukces aktywności obywatelskiej w Województwie Lubuskim.
Ponadto Paweł Dębek – Przewodniczący Dolnośląskiej Rady ds. Młodzieży, jak i Waldemar Weihs zauważyli, że dobrą praktyką, którą można byłoby przenieść na grunt dolnośląski jest oddanie kompetencji członkom RDPP w wyborze spośród siebie Przewodniczącego, dwóch Wiceprzewodniczących oraz Sekretarza, dokonywanym podczas pierwszego posiedzenia Rady.
Z procedurą powołania Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego mozna zapoznać się na stronie: