Ruszyła druga edycja programu "NaprawiaMY z Veolią"
Działasz na rzecz mieszkańców Łodzi? Szukasz pomysłów na nowe działania? Przyszłość naszej planety jest dla Ciebie ważna? Załóż kawiarenkę naprawczą! Zapraszamy do udziału w Programie „NaprawiaMY z Veolią 2.0”. Zgłoszenia można nadsyłać do 3 września.
Skąd się wzięła idea kawiarenek naprawczych?
Idea kawiarenek naprawczych narodziła się w Amsterdamie w 2008 roku. Została zainicjowana przez Martine Postma, która zorganizowała pierwszą kawiarenkę naprawczą w październiku 2009. W 2010 powstała międzynarodowa Fundacja Repair Cafes, której celem jest wsparcie lokalnych społeczności na całym świecie w tworzeniu miejsc do wspólnej naprawy.
Zgodnie z definicją podaną przez Fundację Repair Cafes kawiarenki naprawcze (repair café) to spotkania, podczas których można naprawiać urządzenia elektryczne i mechaniczne, a także komputery, rowery, ubrania i wszelkie inne przedmioty. Spotkania te są organizowane lokalnie przez mieszkańców. Odbywają się w określonym miejscu, gdzie są dostępne narzędzia i gdzie często można skorzystać z pomocy wolontariuszy. Celem tych spotkań jest zmniejszenie ilości odpadów, ale także wymiana umiejętności i integracja społeczna.
Kawiarenki naprawcze w Polsce
Celem programu „NaprawiaMY z Veolią” jest rozwijanie w twórczy sposób idei kawiarenek naprawczych (repair cafe) oraz promocja idei zero waste i circular economy (gospodarki o obiegu zamkniętym). To pierwszy w Polsce Program, w ramach którego przyznawane są granty na organizację kawiarenek.
Pierwsza edycja projektu zakończyła się ogromnym sukcesem. Powstało 10 kawiarenek naprawczych w różnych miejscach Polski. W Tarnowskich Górach spotkania odbywały się wokół tworzenia i naprawiania biżuterii – „Stare korale jak nowe”, a w Chorzowie wokół recyclingu łodzi, canoe, kajaków i mebli –„Szkutnia VEOLIA”. Powstały również „Miejsce z pozytywną energią nad brzegiem Łyny” w Lidzbarku Warmińskim oraz „Otwarta pracownia Sióstr Rzek” w Krakowie. W Warszawie uruchomiono dwie kawiarenki: prowadzoną przez osoby wykluczone „Czerwony Rower” oraz „Napraw to na Paca” w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Paca. Powstały inicjatywy takie jak „Drugie życie rzeczy” w Radzyniu Podlaskim, czy „Dziewczyńska kawiarenka naprawcza” w Krakowie. W dwóch kawiarenkach działania były skupione wokół naprawy rowerów: „Napraw sam” w Słupcy i „Rowerowe Love” w Bielsko Białej. Relacje filmowe z działania kawiarenek można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PLApqDPCu6_grbutdFHzSEyc1ZVZbbtAay[ED1]
Na podstawie doświadczeń uczestników pierwszej edycji powstał podręcznik „Zrób to sam! Stwórz kawiarenkę naprawczą w swojej społeczności”. Pokazuje on jak przejść od pomysłu do utworzenia miejsca wspólnych napraw. Zawiera także inspiracje w postaci historii kawiarenek naprawczych, które powstały w pierwszej edycji.
"NaprawiaMY z Veolią" - druga edycja
Druga edycja projektu jest realizowana na terenie Łodzi. W Konkursie udział mogą wziąć koalicje, tzw. grupy inicjatywne składające się z co najmniej 3 podmiotów z terenu miasta Łodzi, a kawiarenki powinny być zlokalizowane na terenie jednego z dwóch łódzkich osiedli: Widzew lub Olechów.
Granty w wysokości 12 000 zł będą przyznane na wydarzenia związane z promocją idei zero waste i circular economy oraz służące uruchamianiu i wspieraniu kawiarenek naprawczych w istniejących już miejscach aktywności lokalnej i spotkań mieszkańców.
Zainteresowane organizacje proszone są o przesłanie zgłoszenia (do pobrania tutaj) na adres e.dmochowska@filantropia.org.pl do 3 września. W zgłoszeniu należy podać skład grupy inicjatywnej oraz potencjalne miejsce organizacji kawiarenki.
Organizatorzy wybiorą 8 grup, które wezmą udział w specjalnym szkoleniu i będą mogły ubiegać się o grant, przygotowując wniosek opisujący proponowane działania.
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie (do pobrania tutaj). W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.
https://www.kawiarenkinaprawcze.pl/
https://www.facebook.com/KawiarenkiNaprawcze/
Program „NaprawiaMY z Veolią” został zainicjowany przez Fundację Veolia Polska, jego realizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.