IKEA Retail w Polsce kontynuuje program zaangażowania społecznego „Razem w Trosce o Dom”. Już trzeci rok z rzędu firma, wspólnie z Fundacją Ocalenie oraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, pomaga tworzyć lepszy i bezpieczny dom dla tych, którzy z różnych powodów go nie mają lub go stracili. Do tej pory trwale poprawiono sytuację życiową ponad 900 osób, a około 1100 otrzymało pomoc doraźną.
„Podczas trzeciej edycji programu chcemy nadal koncentrować się na pomocy dostosowanej do potrzeb osób z doświadczeniem uchodźczym oraz dzieci i młodzieży zagrożonych przemocą. Poprzez długofalowy charakter działań możemy jeszcze bardziej zwiększać szanse na dalszą poprawę ich sytuacji życiowej. Oczywiście, nie wykluczamy pomocy także nowym osobom” – mówi Magdalena Betin, Liderka zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce.
Program obejmuje m.in. wsparcie mieszkaniowe oraz specjalistyczne (pomoc prawną, psychologiczną, doradztwo i indywidualne wsparcie specjalistów ds. integracji). Z projektu mogą skorzystać rodziny uchodźcze w trudnej sytuacji życiowej oraz dzieci i młodzież zagrożone przemocą.
Od lat wspieramy rodziny uchodźcze
Fundacja Ocalenie przewiduje, że kontynuacja programu „Razem w Trosce o Dom” pozwoli jej w tym roku trafić z pomocą do ok. 100 osób z doświadczeniem uchodźczym.
„Rodziny uchodźcze w Polsce szczególnie odczuwają sytuację na rynku mieszkaniowym oraz wzrost kosztów życia. Wiele z nich mierzy się z pogarszającą się sytuacją materialną, trudnościami w znalezieniu zatrudnienia i dyskryminacją w dostępie do mieszkań. Dzięki kontynuacji programu możliwe będzie zapewnienie różnorodnej pomocy i stabilizacji mieszkaniowej rodzinom biorącym w nim udział. Bardzo doceniamy zaangażowanie i długoterminowe wsparcie IKEA, dzięki któremu możemy pomagać uchodźcom i uchodźczyniom, bez względu na kraj ich pochodzenia" – podkreśla Piotr Bystrianin, prezes zarządu Fundacji Ocalenie.
Wśród tegorocznych celów projektu IKEA wskazuje także poprawę stanu psychicznego i codziennego funkcjonowania poprzez specjalistyczną pomoc i doradztwo oraz wsparcie asystentów rodziny.
Tworzymy bezpieczne domy dla dzieci i młodzieży
Kontynuacja programu „Razem w Trosce o Dom” w 2023 roku to także wsparcie IKEA dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która pomaga m.in. dzieciom doświadczającym przemocy oraz ich niekrzywdzącym opiekunom. Po raz kolejny pomoc trafi do dwóch placówek prowadzonych przez Fundację – Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim oraz Centrum Dziecka i Rodziny w Warszawie.
Współpraca z IKEA pozwoli sfinansować Fundacji m.in. indywidualne zajęcia psychologiczno-terapeutyczne, indywidualną pomoc psychiatryczną oraz wsparcie grupowe dla dzieci i rodziców. Organizacja przewiduje, że z każdej formy pomocy skorzysta ok. 20-45 osób.
„Dawanie dzieciom siły oznacza dla nas nie tylko wzmocnienie dzieci, ale także ich niekrzywdzących opiekunów. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że w codziennych sytuacjach, poza gabinetem psychologa, to właśnie oni mogą pomóc dziecku. Staramy się uwrażliwiać ich na potrzeby i emocje dzieci, które nam dorosłym czasami niełatwo jest zrozumieć. Bardzo się cieszymy, że możemy liczyć na stabilne wsparcie IKEA w realizacji tego ważnego celu. Dzięki programowi mogliśmy zorganizować indywidualne i grupowe wsparcie dla naszych podopiecznych i zaproponować im udział w zajęciach dostosowanych do ich potrzeb” – mówi Beata Wojtkowska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Rozwijamy sieć Centrów Pomocy Dzieciom
Dzięki wsparciu IKEA Retail w Polsce Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozwija też sieć Centrów Pomocy Dzieciom. Przy projekcie współpracuje ona ze Stowarzyszeniami: Moc Wsparcia i Klanza oraz Fundacjami: PoWer, Non Licet, Sempre a Frente, Szansa.
Pod koniec 2022 roku IKEA odpowiedziała na zaproszenie Fundacji do dalszego rozwijania czterech Centrów Pomocy Dzieciom, zlokalizowanych w Lublinie, Ludźmierzu, Wrocławiu i Sosnowcu. Pozyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc dla dzieci pokrzywdzonych przemocą oraz ich rodzin lub opiekunów (narodowości polskiej i ukraińskiej), tj. indywidualne konsultacje prawne, psychologiczne, psychiatryczne oraz grupy terapeutyczne oraz wsparcia. W ramach rozwoju sieci zaplanowano też spotkania i szkolenia dla koordynatorów, pracowników i współpracowników Centrów. Dodatkowo IKEA Retail przekazała darowizny rzeczowe w postaci mebli i innych artykułów wyposażenia wnętrz dla trzech Centrów – w Sosnowcu, Ludźmierzu oraz Wrocławiu.
Angażujemy pracowników w tworzenie lepszych domów
W ramach 3. edycji programu „Razem w Trosce o Dom” IKEA kontynuuje też cykl comiesięcznych spotkań online dla swoich pracowniczek i pracowników w Polsce. Celem webinariów jest zwiększenie ich świadomości na temat budowania lepszego, bezpiecznego domu dla osób z doświadczeniem uchodźczym oraz dzieci i młodzieży zagrożonych przemocą. Podczas zaplanowanych spotkań specjalistki i specjaliści z obu partnerskich fundacji podzielą się swoją wiedzą o problemach społecznych powiązanych z tematyką programu.
Źródło: IKEA