28 stycznia zainaugurował swoje pracę Prekomitet Monitorujący Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój. Ciało będzie funkcjonowało do momentu zatwierdzenia PO WER przez Komisję Europejską i ukonstytuowaniu się właściwego Komitetu.
Przedmiotem obrad Prekomitetu były:
1. Regulamin Prekomitetu Monitorującego PO WER – w związku z pojawiającymi się propozycjami zmiany sposobu głosowania w KM, ma zostać powołany zespół który przygotuje propozycję regulaminu dla Komitetu Monitorującego. Jedna z propozycji była, aby każda ze stron: rządowa, samorządowa, społeczno-gospodarcza miała 1 głos. Na obecną chwilę przyjęto zaproponowaną wersję Regulaminu PreKomitetu, bazującą na Regulaminie Komitetu Monitorującego PO KL. Ponieważ zwiększyła się ilość partnerów społeczno-gospodarczych w PKM, to zdaniem przedstawiciela Stałej konferencji OFOP, korzystniejsze dla NGO jest pozostawienie starego systemu głosowania.
2. Ogólne kryteria wyboru projektów – zatwierdzono tymczasowe kryteria ogólne wyboru projektów, głównie dla projektów wspierających osoby młode, które strona Polska chce wdrażać jeszcze przed zatwierdzeniem programu przez Komisję Europejską.
3. Fiszki projektowe i szczegółowe kryteria wyboru trzech projektów systemowych Ochotniczych Hufców Pracy – na zaproponowane kryteria pojawiły się uwagi zarówno od członków Prekomitetu jak i przedstawicieli Komisji Europejskiej, niemniej jednak ostatecznie zostały one zaakceptowane z adnotacją o dopisaniu zgłoszonych uwag. Jeśli nanoszone zmiany będą znaczące to zostanie to poddane ponownej weryfikacji przez Prekomitet.
4. Fiszka projektowa i kryteria dostępu dla projektu w ramach PO WER wsparcia typu Erasmus+ dla studentów w trudniejszej sytuacji materialnej i niepełnosprawnych – została zatwierdzona.
Ponadto podczas posiedzenia zostały przedstawione kolejne etapy prac nad Programem Operacyjnym Wiedza, Edukacja, Rozwój. Między innymi planowane jest stworzenie "Mapy projektów", pod którą kryje się ustalenie dokładnej ścieżki dochodzenia do osiągnięcia efektów każdej z osi priorytetowych oraz wskazanie instytucji odpowiedzialnych za stopień osiągnięcia efektów PO WER.
Dodatkowo omówiono wstępnie kwestie zmiany podejścia KE do środków i programów nowej perspektywy, m.in.: coroczne rozliczenia programów z KE ( do czerwca) za okres zakończonego roku. Do tej pory MIiR rozliczał się z KE z wdrażania programu w ramach funduszy europejskich po zakończeniu perspektywy. Dyskusja toczyła się na temat ewentualnych dodatkowych obciążeń dla beneficjentów, spowodowanych zmianą sposobu rozliczania projektów w nowej perspektywy, czy kwestii zasady 6% za wykonanie bądź nie wykonanie celów do roku 2019 z danej osi.
Informacje przekazane przez reprezentanta Stałej konferencji ds. konsultacji funduszy europejskich 2014-2020 – Mirosławy Hamery ( Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Sieć SPLOT)