Na kogo głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Latarnik wyborczy wskaże, do którego ugrupowania nam najbliżej.
Latarnik wyborczy to narzędzie internetowe, pozwalające w kilka minut porównać własne poglądy polityczne z programami partii startującymi w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Aplikacja składa się z 25 zagadnień dotyczących kluczowych kwestii europejskich: polityki, spraw społecznych oraz gospodarki i pomaga w świadomym podjęciu decyzji na kogo głosować.
Według sondażu wyborczego CBOS z marca 2014 r. 26% Polaków czyli ok. 8 mln nadal nie wie, na kogo oddać swój głos. Korzystając z Latarnika wyborczego, użytkownik może porównać własne opinie z deklaracjami partii politycznych, a także uzyskać informacje na temat najważniejszych zagadnień dotyczących Unii Europejskiej, dzięki krótkim wyjaśnieniom umieszczonym w portalu.
Wśród stwierdzeń Latarnika znajdziemy takie o aktualnej sytuacji na Ukrainie: „W związku z sytuacją na Ukrainie Polska powinna postulować na forum europejskim rozszerzenie sankcji gospodarczych przeciwko Rosji”, lub o GMO: „Uprawa roślin modyfikowanych genetycznie powinna być dozwolona w całej Unii Europejskiej”. Przykłady te pokazują, o jak istotnych sprawach będą decydować wybrani przez nas kandydaci. Dlatego dobrze, żebyśmy wskazali ich świadomie – mówi Jędrzej Witkowski, członek zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dodaje także, że Choć istnieją podobne testy wyborcze, to Latarnik jest jedyną aplikacją, dostosowaną do polskiej specyfik. Pytamy np. o wejście Polski do strefy Euro i wpływ UE na politykę wewnętrzną w Polsce oraz jedyną aplikacją stworzoną na podstawie deklaracji kandydatów a nie analizy programów.
Latarnik wyborczy jest narzędziem neutralnym politycznie, nie promuje żadnego komitetu wyborczego, ani poglądów. Promuje jedynie udział w wyborach. Naszym zdaniem to istotne, aby Polacy - zanim oddadzą głos - odpowiedzieli sobie na te same pytania, na które wcześniej odpowiedziały komitety wyborcze – mówi Jacek Strzemieczny, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zależy nam także, żeby z narzędzia korzystały osoby mniej zainteresowane polityką, u których świadomość poglądów poszczególnych komitetów jest mniejsza. Dlatego szczególnie cieszy nas wsparcie inicjatywy przez Panią Agnieszkę Grochowską, która podobnie jak my uważa, że zanim oddamy głos, powinniśmy wiedzieć jaki jest program, poszczególnych partii - dodaje Strzemieczny.
W tym roku, Latarnik wyborczy powstał w ramach sieci VoteMatch Europe, która skupia autorów podobnych narzędzi w różnych krajach europejskich m.in. Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Francji. Dzięki temu polscy wyborcy będą mogli porównać swoje poglądy z deklaracjami partii z innych państw, a wyborcy europejscy porównają swoje poglądy z polskimi komitetami wyborczymi.
Latarnik wyborczy tworzony jest przy każdych wyborach powszechnych nieprzerwanie od 2005 roku. Zawiera 25 stwierdzeń dotyczących rożnych aspektów życia społeczno-politycznego. W tegorocznej edycji, w wypracowanie stwierdzeń zaangażowani byli europeiści z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku inicjatywę wspiera aktorka Agnieszka Grochowska.
Pobierz
-
201405151000060478
981483_201405151000060478 ・38.72 kB
Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej