W ramach Sektor 3.0 startuje nowa inicjatywa, której celem jest wsparcie osób przybywających z Ukrainy, a w szczególności dzieci i młodzieży. To właśnie dla nich, w ramach hubów technologicznych zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie i Lublinie, organizowane będą cykliczne warsztaty z zakresu robotyki i programowania prowadzone przez wolontariuszy programu - Mobilnych Doradców.
Huby, w ramach których będą odbywać się różnorodne warsztaty o charakterze technologicznym, mają za zadanie wesprzeć ukraińskie dzieci w wieku 3 do 12 lat w trudnym dla nich czasie. Podczas zajęć dzieci i młodzież, wspierane przez Mobilnych Doradców, zapoznają się z robotami Photon, które wspierają naukę programowania na różnych poziomach zaawansowania. Spotkania pozwolą na chwilę zapomnieć o ostatnich doświadczeniach, wejść w świat programowania i robotyki oraz wartościowo spędzić czas z rówieśnikami.
Pierwsze, pilotażowe spotkania prowadzone przez wolontariuszy programu odbywały się już od połowy marca. Na bazie zainteresowania, które wywołały, podjęto decyzję o rozszerzeniu inicjatywy i zintensyfikowania działań w zakresie realizacji spotkań. W miniony piątek, 1 kwietnia, w podwarszawskim Nadarzynie w ośrodku wsparcia dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy odbyły się pierwsze oficjalne warsztaty w ramach organizowanych hubów technologicznych.
– Roboty dały dzieciom chwilę wytchnienia, pokazaliśmy możliwości maszyn, widać było, że obsługa tego rodzaju urządzeń nie sprawiała im problemów. Każdy pomaga tak, jak umie i tak, jak może - dla nas było to połączenie naszej społecznej misji, technologii i spotkanie z dzieciakami, które zostały ogromnie poszkodowane przez wojnę. To może wydawać się niewiele, ale to właśnie z takich drobnych działań może powstać coś dobrego – mówi Filip Jędruch, koordynator sieci Mobilnych Doradców Sektor 3.0, który współorganizował podwarszawskie warsztaty.
W ramach działalności hubów, na każdym spotkaniu będzie mogło uczestniczyć około dwadzieścioro dzieci. Podczas zajęć trenerzy i trenerki będą wykorzystywać roboty edukacyjne oraz tablety do animacji i wprowadzenia małych uczestników w świat programowania. Warsztaty będą odbywały się cyklicznie w Krakowie, Warszawie oraz Lublinie, w lokalizacjach w bliskiej okolicy ośrodków dla uchodźców, w miejscach pełniących funkcje świetlic środowiskowych lub domów kultury w danym mieście. Na wydarzenia nie będą prowadzone zapisy, szczegółowe informacje o uczestnictwie będą dystrybuowane lokalnie za pośrednictwem plakatów oraz informacji przekazywanych przez lokalnych koordynatorów akcji.
Kontakt do koordynatorki w Warszawie:
Sylwia Kubina-Mykytyn, sylwia.kubinamykytyn@sektor3-0.pl
Kontakt do koordynatorki w Krakowie:
Agnieszka Wargowska-Dudek, agnieszka.dudek@sektor3-0.pl
Kontakt do koordynatorki w Lublinie:
Monika Schmeichel-Zarzeczna, monika.schmeichel@frsi.org.pl
O Mobilnych Doradcach
To grupa ponad 60 wolontariuszy programu Sektor 3.0, specjalistów najczęściej zawodowo związanych z branżą technologiczną i/lub działalnością pozarządową. Na co dzień wspierają organizacje społeczne i grupy nieformalne szkoląc, doradzając i konsultując, pomagając im tym samym podnieść kompetencje cyfrowe, które pozwalają lepiej i skuteczniej realizować ich misję. Wśród obszarów tematycznych, spośród których świadczą swoje wsparcie są kwestie takie jak praca w chmurze, aplikacje do zarządzania, komunikacja w Internecie, organizacja pracy i edukacji zdalnej, a także doradztwo techniczne i sprzętowe. Tym razem swoje doświadczenie w pracy z technologiami skierują na wsparcie dzieci przybywających jako uchodźcy z Ukrainy.
O programie
Sektor 3.0 to przedsięwzięcie, które wspiera transformację cyfrową i wykorzystywanie nowych technologii w działaniach społecznie użytecznych. Program powstał z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizację powierzono Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W 2018 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską w ramach „European Digital Skills Award”.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego