Rusza V edycja budżetu partycypacyjnego. Poznaj nowe zasady!
Blisko 65 mln zł - tyle w sumie Dzielnice chcą przeznaczyć na realizację projektów w V edycji budżetu partycypacyjnego, który rusza lada dzień. Od 1 grudnia 2017 r. do 22 stycznia 2018 r. można zgłaszać pomysły na polepszenie życia w swojej okolicy.
30 listopada w każdej warszawskiej dzielnicy odbędą się spotkania otwarcia, podczas których będzie można poznać zasady nowej edycji budżetu partycypacyjnego oraz plany inwestycyjne dzielnicy na najbliższe lata.
Co nowego w V edycji?
- Bardziej przyjazne papierowe formularze. Formularz zgłaszania projektu i karta do głosowania zawierają instrukcje oraz podpowiedzi dotyczące wypełniania poszczególnych pól.
- Zmiany dotyczące popierania zgłaszanych projektów. Na liście poparcia projektu nadal trzeba zebrać 30 podpisów mieszkańców, ale co najmniej 15 osób musi być mieszkańcami danego obszaru (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze lokalnym) lub danej dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze ogólnodzielnicowym).
- Możliwość wyznaczenia osoby do kontaktu. Projektodawca może wyznaczyć do kontaktu z pracownikami urzędu jedną osobę spośród pozostałych projektodawców. Z tą osobą będą uzgadniane wszelkie kwestie dotyczące zgłoszonego projektu.
- Wprowadzanie zmian wspólnie z pracownikami urzędu. Na etapie dyskusji o pomysłach, projektodawcy będą mogli wprowadzać zmiany w zgłoszonych pomysłach razem z urzędnikiem odpowiedzialnym za weryfikację danego projektu. Nie będzie możliwe samodzielne edytowanie projektów.
- Wymóg uzyskania co najmniej 30 głosów w głosowaniu. Realizowane będą tylko te projekty, na które zagłosowało co najmniej 30 osób, które oddały ważny głos w danym obszarze.
Szczegółowe zasady w każdej z dzielnic (m.in. podział dzielnic na mniejsze obszary oraz kwota przeznaczona do podziału w każdym obszarze) będą znane do końca listopada - zasady te wypracują dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego.
Zgłaszanie projektów
Od 1 grudnia 2017 do 22 stycznia 2018 r. trwać będzie etap zgłaszania projektów.
Zgłoszenie pomysłu nie jest trudne. Można jednak skorzystać z różnych możliwości wsparcia, jakie oferują urzędy dzielnic. Podczas trwania okresu zgłaszania pomysłów organizowane są dyżury konsultacyjne oraz tzw. maratony pisania projektów, m.in. z udziałem pracowników urzędu. Można uzyskać pomoc w wypełnieniu formularza oraz w kwestiach merytorycznych dotyczących m.in. rozwiązań technicznych oraz oszacowania kosztów realizacji. Więcej informacji udzielą koordynatorzy ds. budżetu partycypacyjnego (kontakty dostępne są na stronie: http://twojbudzet.um.warszawa.pl/koordynatorzy).
Jakie pomysły można zgłosić?
Można zgłaszać zadania inwestycyjne, np. budowa placu zabaw czy postawienie latarni, ale też różnego rodzaju działania na rzecz integracji społeczności lokalnej, jak również wydarzenia – kino plenerowe, potańcówki i inne.
Pomysły mogą dotyczyć tylko tych zadań, którymi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy czy jednostki miejskie (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Oczyszczania Miasta). Katalog zadań obejmuje wiele obszarów, m.in. sport, rekreację, edukację, kulturę, komunikację, ochronę środowiska, pomoc społeczną, przestrzeń publiczną, zieleń miejską a także działania interdyscyplinarne.
W jaki sposób można zgłosić pomysł?
Można również wypełnić formularz w formie papierowej. Dostępny jest w urzędzie dzielnicy. Tam też należy przekazać wypełniony formularz (osobiście albo listownie na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2019”).
Ważne informacje
Kolejne zmiany będzie można wprowadzić w okresie, kiedy będą odbywały się dyskusje o pomysłach (od 26 lutego do 21 marca 2018 r.). Autorzy pomysłów będą mogli wprowadzić uwag i sugestii mieszkańców za pośrednictwem urzędników - nie będzie możliwe samodzielne edytowanie projektów.
Uzupełnienie formularza
Pracownicy urzędu sprawdzą czy pomysł został zgłoszony prawidłowo – czy formularz został dostarczony w terminie, czy został wypełniony poprawnie i czy dokumentacja jest kompletna – zawiera wszystkie niezbędne załączniki m.in. listę osób popierających pomysł oraz ewentualnie zgodę dysponenta terenu lub zgodę rodzica/opiekuna na zgłoszenie pomysłu przez osobę małoletnią.
Źródło: UM Warszawa