Rusza rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych „Przyjazna szkoła” na lata 2025-2027
Rusza rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych „Przyjazna szkoła” na lata 2025-2027 finansowany ze środków UE
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, Przyjazna szkoła” w latach 2025-2027. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Na jego realizację planuje się przeznaczyć prawie 500 mln zł. Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw.
Cel Programu
Celem głównym Programu jest wsparcie szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice z Ukrainy, poprzez stworzenie warunków, w których całe społeczności szkolne czują się bezpiecznie, a dzieci i młodzież mogą budować przyjazne relacje rówieśnicze oraz rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje.
Program podzielony jest na trzy moduły
Moduł 1. – Pomoc asystenta – dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych.
Asystent udziela wsparcia i pomocy uczniom i uczennicom niebędącym obywatelami polskimi, a w szczególności uczniom i uczennicom z Ukrainy, w tym uczniom i uczennicom pochodzenia romskiego. Asystent m.in. diagnozuje etapy szoku kulturowego i bariery adaptacji i integracji oraz podejmuje działania mające na celu przystosowanie się ucznia do nowych realiów, funkcjonujących w polskich szkołach oraz umożliwienie mu w dalszej kolejności wyrównanie szans edukacyjnych na tle całej społeczności szkolnej.
Moduł 2. – Dobrostan społeczności szkolnej – podwyższenie poziomu dobrostanu społeczności szkolnej w szkołach, do których uczęszczają uczniowie i uczennice z Ukrainy, przez realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów i uczennic, ich rodziców oraz kadr systemu oświaty, w tym działania służące wzmocnieniu profilaktyki zaburzeń zdrowia psychicznego oraz wzmocnieniu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla przedstawicieli środowiska szkolnego, w tym:
- wsparcie dla uczniów – konsultacje specjalistyczne, specjalistyczną pomoc psychologiczną, doradztwo zawodowe;
- wsparcie rodziców lub opiekunów uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych;
- wsparcie kadr systemu oświaty w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych.
Moduł 3. – Doskonalenie kadr systemu oświaty – wsparcie szkół, do których uczęszczają uczniowie i uczennice z Ukrainy, przez podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty w celu skutecznej integracji uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa, zapewnienia im równych szans edukacyjnych oraz budowania otwartego i wspierającego środowiska szkolnego, m.in. poprzez szkolenia kadry systemu oświaty w różnorodnych obszarach tematycznych w zakresie:
- wsparcia edukacyjnego wynikającego z doświadczenia migracji lub uchodźstwa;
- pracy z oddziałem i w zespołach klasowych, do których uczęszczają uczniowie z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa;
- wspierania włączenia uczniów i uczennic;
- wsparcia indywidualnego uczniów i uczennic.
Źródło: www.gov.pl