Przedstawiciele 12 organizacji studenckich, władz rządowych i rektorzy wyższych uczelni podpisali deklarację antynarkotykową.
Rusza program Uczelnie wolne od narkotyków
Przedstawiciele 12 organizacji studenckich, władz rządowych i rektorzy wyższych uczelni podpisali deklarację antynarkotykową. Deklaracja ta jest punktem wyjścia do programu Uczelnie wolne od narkotyków.
Wśród sygnatariuszy jest m.in. AIESEC Polska, Niezależne Zrzeszenie Studentów i Zrzeszenie Studentów Polskich. Program zainaugurowała uroczystość w Belwederze, którą prowadziła minister Barbara Labuda z Kancelarii Prezydenta. W swoim wystąpieniu Labuda podkreśliła, że program "Uczelnie wolne od narkotyków" rozpoczyna wielką, trudną, ale szlachetną pracę na rzecz przeciwdziałania narkomanii w środowisku akademickim. Labuda podkreśliła, że podpisanie deklaracji zobowiązuje do wieloletnich działań. "Nie wolno dopuścić do tego, aby nasze uczelnie, w których studenci zdobywają wiedzę, uczestniczą w życiu kulturalnym i sportowym, uczą się samodzielnego życia w społeczeństwie, stały się miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą marnować szansę na przyszłość" - powiedziała Labuda.
Obecny na spotkaniu minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik zapewnił, że jego resort zrobi wszystko, by pomóc w realizacji programu. "Wiele zła w naszym życiu publicznym trzeba zwalczać u źródeł, poprzez likwidowanie nawyków i mentalności. Represje i karanie powoduje, że w człowieku rodzą się złe uczucia - strach i obawa" - podkreślił Janik.
Według Labudy, z różnych statystyk wynika, że ok. 30 proc. studentów systematycznie pali marihuanę, a ponad 10 proc. sięga po ostrzejsze narkotyki, zwłaszcza amfetaminę. Labuda podkreśliła jednak, że oszacowanie skali zjawiska narkomanii wśród studentów jest jednym z celów programu "Uczelnie wolne od narkotyków". Akcja polegać ma także na także na profilaktyce antynarkotykowej w czasie studenckich obozów wypoczynkowych i na prowadzeniu zajęć fakultatywnych na uczelniach. Na wydziałach prawa, pedagogiki, psychologii i na uczelniach medycznych do programów zajęć studentów wprowadzone zostaną dodatkowe wykłady związane z problematyką uzależnień.
Według nadinspektora policji Adama Rapackiego, w tym roku jest o 35-40 proc. więcej stwierdzonych przestępstw dot. łamania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii niż w 2000 r. Dodał, że wynika to z upowszechniania się narkotyków i ze zwiększonej w związku z tym działalności policji. Rpacki powiedział, że nie ma danych, ilu studentów jest dealerami narkotyków. Jego zdaniem jednak, większość żaków to konsumenci używek.
Za: PAP/Serwis informacyjny Instytutu Psychologii Zdrowia
Źródło: PAP/IPZ