Rusza Program Rozwoju Kariery Dwutorowej Olimpijczyków Fundacji Opus Sport
Centrum Olimpijskie w Warszawie będzie gospodarzem uruchomienia Programu Rozwoju Kariery Dwutorowej Olimpijczyków. Uroczystość odbędzie się 5 września 2014 o godzinie 12.00.
Pomysłodawczyniami Programu Rozwoju Kariery Dwutorowej Olimpijczyków ("Program") są dwie energiczne panie, które łączy pasja do szermierki. Fundatorką Fundacji Opus Sport jest Agnieszka Rzepecka, Prezes Grupy Opus Net, pasjonatka sportu szermierczego. Ambasadorką Programu jest Aleksandra Socha – szablistka, trzykrotna Reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Ich długoletnia znajomość i wielokrotne wspólne burze mózgów poskutkowały utworzeniem Fundacji, której celem jest promowanie dwutorowości kariery sportowców.
– Utalentowany sportowiec niejednokrotnie zmuszony jest do wyboru między edukacją lub pracą a sportem. Brakowało systemu ułatwiającego sportowcom wejście na rynek pracy po zakończeniu kariery w formie choćby praktyk zawodowych, które byłyby dostosowane do kalendarza sportowego zawodnika, jak również do miejsca zamieszkania. Konieczne były zatem zmiany działania w obszarze "kariery dwutorowej", które pomogłyby rozwijać karierę zawodową po zakończeniu pracy w sporcie. Nasz program pomoże sprawić żeby przejście z kariery sportowej w karierę zawodową było płynne i jeszcze bardziej świadome – mówi Aleksandra Socha, Ambasadorka Opus Sport, członkini Komisji Zawodniczej PKOl, która jako pierwsza z polskich Olimpijczyków odbywa staż zawodowy w ramach Programu.
Patronem Fundacji w realizacji Programu jest Polski Komitet Olimpijski, dla którego wspieranie takich inicjatyw jest jednym z priorytetów na najbliższe lata.
– Koniec kariery sportowej to trudny moment, nie tylko pod względem finansowym ale i psychologicznym. Szybko gaśnie zainteresowanie osobą sportowca, wsparcie kibiców czy sponsorów. Zmiana z gwiazdy w zwykłego człowieka nie jest łatwa. Świadczenia finansowe dla olimpijczyków są ważne i pozwalają żyć godnie, jednak takie działania jak program Fundacji Opus Sport pomagają sportowcom. Przede wszystkim w odnalezieniu swojej roli w społeczeństwie, jak również zabezpieczeniu przyszłości finansowej tym, którzy nie osiągnęli znacznych sukcesów w sporcie, przez co nie zdołali zgromadzić odpowiedniego kapitału zabezpieczającego ich potrzeby w przyszłości. Program Rozwoju Kariery Dwutorowej Olimpijczyków ma szanse nie tylko naprawić sytuację obecnych sportowców ale też zapobiec ich problemom w przyszłości – powiedział Andrzej Supron, Mistrz Świata i Wicemistrz Olimpijski w zapasach, członek PKOl.
Zadaniem Fundacji jest rekrutacja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków oraz przedsiębiorstw do Programu. Na specjalnie przygotowanym do tego celu portalu internetowym, przedsiębiorcy i beneficjenci Fundacji będą zamieszczać odpowiednio stanowiska na które można aplikować oraz życiorysy zawodowe. Fundacja Opus Sport będzie pełnić rolę pośrednika i koordynatora działań. Udział w Programie jest dobrowolny i bezpłatny, jednak nie zamyka możliwości nawiązania płatnej współpracy między sportowcem a firmą w postaci np. umowy sponsoringowej czy formy zatrudnienia.
– Fundacja wierzy, że dzięki programowi przedsiębiorcy będą mogli czynnie wspierać polskich olimpijczyków, nie tylko pozwalając im nabyć doświadczenie zawodowe, ale także wskazując, jak niektóre cechy, potrzebne w sporcie, mogą być z powodzeniem wykorzystane w biznesie. Z drugiej strony, olimpijczycy nie tylko mogą wnieść swoje rozumienie pracy, dyscypliny czy działania w zespole, ale i także, tam gdzie to będzie wolą uczestników programu, stać się ambasadorami polskich marek, popularyzując je w świecie i wzmacniając wizerunek polskich przedsiębiorców. Sport jest tą dziedziną, która szeroko działa na jakość życia – wyrabia nie tylko sprawność fizyczną, ale i charakter. Mariaż zatem sportu i polskiej przedsiębiorczości wydaje się być nie tylko zatem powinnością, ale po prostu oczywistością. Dzięki temu programowi Polska dołącza do grupy krajów, gdzie od dawna już krajowi przedsiębiorcy wspierają sport narodowy – mówi Agnieszka Rzepecka, Fundatorka i Prezes Fundacji Opus Sport.
Dzięki współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim, Fundacja Opus Sport jest w stanie dotrzeć do Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, którzy chcą świadomie zarządzać swoją karierą. Wśród pierwszych beneficjentów Programu są m.in. lekkoatletka Anna Jesień, snowboardzista Mateusz Ligocki, szpadzistka Magdalena Piekarska oraz narciarki klasyczne Sylwia Jaśkowiec oraz Katarzyna Rogowiec oraz szermierz na wózkach Zbigniew Wyganowski. Wśród przedsiębiorstw udział w Programie wstępnie zadeklarowały m.in. PKN Orlen, Xelion, czy Reiffeisen Bank Polska.
– W trakcie kariery sportowej trzeba już dbać o wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W Europie i na świecie jest normalne że sportowcy mogą pracować zawodowo w trakcie treningów i startów. Firmy nie rozumieją korzyści wynikających z zatrudniania sportowców – oni trenując i ucząc się równocześnie muszą być poukładani, punktualni solidni i pracowici. Taki program to bardzo dobra inicjatywa, bo pokazuje przykłady że dwutorowość kariery sportowców działa i działa dobrze. Przynosi benefity nie tylko sportowcom ale i firmom które ich zatrudniają. Tacy ludzie sukcesu sportowego, dołączając do zespołu w danym przedsiębiorstwie, pokazują inne cechy charakteru – sportowcy indywidualni, którzy prowadzą codziennie żmudny trening, osiągnęli sukces ciężką pracą i te wartości przekażą kolegom z firmy. Weźmy na przykład sportowców w Chinach – im proponuje się pracę na najniższym stanowisku ale dzięki charakterowi wyrobionemu w sporcie szybko awansują. Potrzebne są rozwiązania systemowe, których aktualnie nie ma. Ten program ma szansę być zalążkiem tych działań. Olimpijczycy będą pracować kiedy mają wolne od treningów i startów, a ten czas ofiarowany na sport, sportowiec odda pracodawcy z nawiązką po zakończeniu kariery – dodaje Kajetan Broniewski, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.
Udział w uroczystości potwierdzili m.in. Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Adam Krzesiński, Sekretarz Komisji Zawodniczej PKOl – Grażyna Rabsztyn, Olimpijczycy – beneficjenci programu oraz przedstawiciele przedsiębiorców.
Ramowy harmonogram uroczystości:
12:00 – 12:10 – Przywitanie gości,
12:10 – 12:30 – Prezentacja Fundacji Opus Sport oraz założeń programu,
12:30 – 12:45 – Wystąpienia przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki,
12:45 – 13:00 – Wystąpienie przedstawiciela stażystów i przedsiębiorców,
13:00 – 13:10 – Uroczyste wręczenie umów stażowych,
13:10 – Czas dla mediów
Źródło: Fundacja Opus Sport