Prelekcje dotyczące historii Polski, szkolenia z wykorzystywania źródeł historycznych i argumentacji oraz debaty oksfordzkie dotyczące najważniejszych zagadnień minionych czasów – taką ofertę zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowała „Pomorska Szkoła Debaty Historycznej”.
To trzecia edycja projektu edukacyjnego realizowanego przez Instytut Debaty Publicznej obejmującego szkoły w miejscowościach: Wejherowo, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew.
Pomorska Szkołą Debaty Historycznej odpowiada na zapotrzebowanie zwiększania świadomości historycznej w dzisiejszych czasach. Celem podejmowanych działań jest, z jednej strony, wyposażanie uczniów w wiedzę naukową dotyczącą przemian ustrojowych w latach 1918 – 1989, a z drugiej zachęcanie do refleksyjnego spoglądania na minione wydarzenia poprzez aktywny udział w debatach historycznych.
Jak pokazują badania, mimo że aż 87 proc. Polaków uważa, że wiedza na temat przeszłości jest potrzebna to jednocześnie 47 proc. badanych nie jest w stanie skojarzyć daty 1989 roku z upadkiem komunizmu, obradami Okrągłego Stołu lub pierwszymi częściowo wolnymi wyborami – mówi Jakub Winiecki, wiceprezes Instytutu Debaty Publicznej. – Poprzez projekt, w którego dotychczasowych edycjach uczestniczyło prawie trzystu uczniów z Pomorza, staramy się zmienić ten stan rzeczy.
Kluczowym elementem „Pomorskiej Szkoły Debaty Historycznej” jest organizacja, w każdej z miejscowości, dyskusji historycznych w formule debat oksfordzkich, których tematyka ustalana jest przez organizatorów wspólnie z uczniami oraz nauczycielami historii i wiedzy o społeczeństwie. Element rywalizacji w postaci debat wywodzących się z Oxford University, stanowi dodatkowy czynnik motywujący uczniów do jak najgłębszego przenalizowania poruszanej problematyki.
Zajęcia w ramach projektu potrwają do końca listopada 2022 roku, a ich zwieńczeniem będzie uroczysta gala na Uniwersytecie Gdańskim. Dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” udział w zajęciach jest dla uczniów bezpłatny.
Instytut Debaty Publicznej jest realizatorem zadań publicznych, projektów edukacyjnych, szkoleń i wykładów obejmujących tematykę: nauk prawnych, nauk społecznych oraz umiejętności miękkich i biznesowych, w tym wystąpień publicznych, sztuki debatowania, erystyki, argumentacji, pracy zespołowej, zarządzania sobą w czasie. Od 2022 roku jest podmiotem prowadzącym Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku.
Źródło: Instytut Debaty Publicznej