Rusza polsko-izraelski projekt "Jednośladem od Pamięci do Życia" - "From Memory to Life by Bike"
Od 16 do 23 października 2012 roku grupa młodych ludzi z Polski oraz z Izraela w Wielkopolsce oraz w Bieszczadach będzie poszukiwała śladów wspólnej pamięci. Puszczę Zielonkę oraz Szlak Chasydzki zdobędzie rowerami. W trakcie projektu zbierze historie ludzi pamiętających przedwojenną wielokulturowość Polesia. Przyjrzy się temu, co pozostało z tamtej mozaiki kultur i religii. Zbuduje także makietę obrazującą etapy naszej rowerowej podróży.
Podczas polsko-izraelskiego projektu "Jednośladem od Pamięci do Życia" różnorodnymi działaniami w Wielkopolsce oraz w Bieszczadach dotkniemy przeszłości oraz teraźniejszości, połączymy historię z życiem współczesnym, stworzymy nową polsko-izraelską narrację o tym, co było, co jest i co będzie.
Naszą rowerową przygodę rozpoczniemy w Murowanej Goślinie, gdzie przed II wojną światową zgodnie żyły ze sobą społeczności: polska, żydowska i niemiecka. Po wojnie mieszkańcy Murowanej Gośliny zapomnieli o swojej wielokulturowości. Młodzież z Koła Wielokulturowego działającego przy Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego wpadła na pomysł, by tę wielokulturowość przypomnieć, odświeżyć, zrobić coś, co przekona innych, że warto prowadzić dialog z pamięcią. Właśnie w Murowanej Goślinie odbędzie się uroczyste przeniesienie ocalonej z goślińskiego kirkuta macewy na cmentarz żydowski. Kamień razem z macewą oraz współczesną rzeźbą holenderskiego artysty stworzą swoiste lapidarium- miejsce pamięci o tych, których już nie ma wśród nas. Symbolicznie połączymy pamięć z życiem. Zostawimy po sobie ślad w postaci Miejsca Pamięci z macewą w tle. Z Murowanej Gośliny udamy się do Poznania, który w swojej wielowiekowej historii był miejscem pokojowego egzystowania różnych wyznań. W siedzibie Poznańskiej Gminy Żydowskiej spotkamy się z jej Przewodniczącą- Panią Alicją Kobus oraz odwiedzimy dawną Wielką Synagogę, z której hitlerowcy w czasie II wojny światowej urządzili basen.
Z kolei w Bieszczadach wspólnie z młodymi Izraelczykami podążymy Szlakiem Chasydzkim wokół miejscowości południowo-wschodniej Polski, w których zachowały się bezcenne ślady wielowiekowej obecności polskich Żydów. Odwiedzimy m. in.: Ustrzyki Dolne, Lesko, Sanok, Łańcut, Leżajsk i Włodawę. Szlak przebiega przez atrakcyjne pod względem krajobrazu tereny, takie jak Roztocze czy Bieszczady, i łączy miejscowości, w których znajdują się zarówno imponujące synagogi, jak i cmentarze żydowskie, na których nierzadko znaleźć można nagrobki pochodzące z XVIII, XVII, a nawet XVI w. Wiele z tych cmentarzy jest wciąż odwiedzanych przez chasydów przybywających z całego świata. Przez cały czas trwania projektu będziemy prowadzić dialog międzykulturowy zarówno w ramach grupy uczestników, jak i podczas spotkań, warsztatów, zwiedzania i wizyt studyjnych w różnych miejscach. Udamy się do bieszczadzkiego Krościenka, w którym niegdyś mieszkała liczna społeczność Greków – imigrantów przybyłych do Polski po 1949 roku.
W trakcie projektu wspólnie przygotujemy ceremonię dedykowaną wszystkim Żydom
i Polakom, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Odbędzie się ona w Niemieckim Obozie Zagłady w Bełżcu, w którym zginęło ponad pół miliona ludzi. W Bełżcu, jak w soczewce skupiają się wszystkie najważniejsze kwestie relacji polsko-żydowskich: od niesienia pomocy Żydom, poprzez zdradę sąsiadów, powojenne rozkopywanie mogił aż do uczczenia pamięci o tych, których już nie ma. Pobyt w Bełżcu będzie czasem refleksji i milczenia. W skupieniu wysłuchamy relacji kilku świadków, którzy przeżyli obóz i świadczą o tym, co tutaj się stało. Wspólnie zapalimy także białe znicze, by światłem rozproszyć ciemności ludzkiej nienawiści. Właśnie światło stanie się symbolem życia, które odradza się po śmierci, po Holokauście.
Młodzi Polacy oraz Izraelczycy w trakcie rowerowej podróży Szlakiem Chasydzkim dotrą do małych bieszczadzkich miejscowości i spotkają się tam z mieszkańcami pamiętającymi przedwojenne życie. Na podstawie wysłuchanych opowieści przygotują własne narracje, które stworzą swoistą kronikę najciekawszych wydarzeń ze wspólnego życia Żydów z Polakami oraz innymi grupami. Narracjom będzie towarzyszyła makieta miejsc, które odwiedzimy.
Na samym końcu naszej rowerowej podróży „Od pamięci do Życia” dotrzemy do Włodawy, która przez wieki była miastem Polaków, Ukraińców oraz Żydów, którzy do II wojny światowej stanowili ponad 60% jego ludności. Tradycję wielokulturowości upamiętnia i kultywuje coroczny Festiwal Trzech Kultur (kultur: żydowskiej, polskiej i ruskiej, związanych z trzema religiami: katolicyzmem, prawosławiem i judaizmem). Tutaj spotkamy się z młodzieżą włodawskiego liceum oraz podsumujemy projekt.