Już w piątek, 5 czerwca, w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Środowiska, wystartuje kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety”. Warszawiacy będą symbolicznie podejmować ekologiczne postanowienia, a Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski zostaną podświetlone na zielono.
Każdy z nas może przyczynić się do zatrzymania niepokojącego trendu niszczenia przyrody, np. ograniczając zużycie wody, energii elektrycznej czy zmniejszając liczbę kupowanych rzeczy. Organizatorzy zachęcają warszawiaków do podejmowania ekopostanowień przez cały 2020 rok – to proste, lecz konkretne działania na rzecz ograniczenia naszej ingerencji w stan środowiska, takie jak rezygnacja z jazdy samochodem, częstsze chodzenie pieszo czy rzadsze koszenie trawnika.
Załóż zieloną wstążkę online
Mieszkańcy będą mogli dołączyć do kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety” wirtualnie – w mediach społecznościowych będzie dostępna nakładka na zdjęcie profilowe z symbolem akcji – zieloną wstążką. Symbol jest osobistym manifestem troski o środowisko.
Tegoroczna akcja skoncentrowana będzie na tym, jak człowiek jest uzależniony od przyrody. Dbałość o różnorodność gatunków i ekosystemów na świecie jest szansą na opanowanie kryzysu klimatycznego oraz na ochronę naszego zdrowia, także w obliczu obecnej pandemii. Zachowanie naturalnego bogactwa, rozumianego jako zróżnicowanie wszystkich organizmów na Ziemi jest kluczem do komfortowego życia człowieka.
Bogactwo natury – konieczność, a nie luksus
Obchody Światowego Dnia Środowiska będą się też wiązały z przeprowadzeniem tematycznej debaty, w której wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki i biznesu. Dyskusja dostępna będzie w piątek, 5 czerwca, od godziny 9.00 na stronie kampanii dlaplanety.pl Wśród poruszanych tematów szczególne miejsce zajmą kwestie, związane m.in. z powiązaniami między różnorodnością biologiczną, klimatem oraz zdrowiem publicznym, jak również tematyka odpowiedzialnego biznesu i przemyślanego, przyjaznego dla ludzi i środowiska rozwoju rolnictwa i sektora spożywczego.
Wspólny cel ponad setki państw
Światowy Dzień Środowiska obchodzony jest od 1974 roku. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej i co roku dołącza do niego ponad 100 państw.W 2020 r. kraje zaangażowane w projekt przypomną, jak ważna jest wspólna troska o środowisko, czym grozi nadmierna konsumpcja i jakie negatywne konsekwencje może przynieść zaśmiecanie Ziemi. W naszym kraju obchody organizuje Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), korzystając ze wsparcia m.st. Warszawy. Więcej informacji na temat kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety” można znaleźć na stronie internetowej kampanii dlaplanety.pl.
Warszawa z myślą o zrównoważonym rozwoju
Stolica w trosce o środowisko inwestuje w działania, sprzyjające ochronie środowiska, w tym zachowania bioróżnorodności biologicznej. W zeszłym roku Warszawa posadziła ponad 120 tys. drzew w parkach, lasach, skwerach i przy stołecznych drogach. Aby zwierzęta i rośliny miały lepsze warunki do życia, warszawscy ogrodnicy systematycznie zwiększają też powierzchnię terenów zieleni w parkach i pasach drogowych, gdzie koszenie odbywa się maksymalnie 1-2 razy w roku. Miasto pielęgnuje też łąki kwietne oraz dba o dobry stan mokradeł i zbiorników wodnych.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy