Rusza kampania dotycząca bezpieczeństwa w pracy
Fundacja ipomocni.pl w tym roku rozpoczyna kampanię cykliczną pod nazwą „Bezpieczeństwo czy szaleństwo”, dotyczącą bezpieczeństwa w pracy.
Wrzesień jest szczególny, jeśli chodzi o BHP - obchodzimy w nim Światowy Dzień Pierwszej Pomocy (w drugą sobotę września) oraz Dzień Pracowników Służby BHP (19 września).
Dlaczego bezpieczeństwo w pracy to tak ważny problem społeczny?
W roku 2020 w wypadkach w Polsce ucierpiało wg danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego 62 740 osób, z czego 189 osób zmarło.
Jednak prawdziwa ilość wypadków może się bardzo różnić od tych danych– w drugim kwartale 2020 r Główny Urząd Statystyczny w Gdańsku przeprowadził badania modułowe dotyczące między innymi wypadków przy pracy, jakim ulegli w ostatnich 12 miesiącach pytani. Na tej podstawie wyliczono, iż wśród 17,3 mln osób, które pracowały w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, 199 tys. osób (1,2%) uległo wypadkowi przy pracy, w tym 17 tys. osób zgłosiło dwa wypadki lub więcej. To ponad trzykrotnie więcej, niż oficjalnie zgłoszono!
Dla porównania w 2020 r. zgłoszono policji 23 540 wypadków drogowych.
Największą grupą, ulegającą wypadkom są ludzie młodzi, stanowią prawie 30 % poszkodowanych.
Bez częstego przypominania o tym problemie, nie uda się dokonać zmiany w stosunku pracowników i pracodawców do bezpieczeństwa i higieny pracy. Pragniemy zwiększenia przykładanej wagi do tego problemu i w konsekwencji do zmniejszenia liczby nieszczęśliwych zdarzeń w pracy.
I nie chodzi o to, żebyśmy bali się w pracy zagrożeń, tylko znali je, pamiętali o nich i zachowali odpowiednią czujność.
Dane pochodzą z Urzędu Statystycznego w Gdańsku z 31.03.2021 Wypadki przy pracy w 2020 r. – dane wstępne oraz Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z pracą z lipca 2021 r.
Źródło: Fundacja ipomocni.pl