Wzorem lat ubiegłych, 2 września 2010 w Urzędzie Miasta Ruda Śląska odbyły się spotkania przedstawicieli Urzędu oraz miejskich jednostek organizacyjnych z reprezentantami organizacji pozarządowych skupionych w poszczególnych grupach branżowych. Celem spotkań było przedstawienie propozycji zadań zleconych przez Miasto do realizacji w roku 2011 trzeciemu sektorowi oraz omówienie spraw związanych z bieżącą współpracą.
W dniu 2 września br. w Urzędzie Miasta Ruda Śląska wzorem lat ubiegłych odbyły się spotkania przedstawicieli Urzędu oraz miejskich jednostek organizacyjnych z reprezentantami organizacji pozarządowych skupionych w grupach branżowych: Kultura, Sport i rekreacja, Ekologia, Zdrowie i Pomoc społeczna oraz Sprawy społeczne. Celem spotkań było przedstawienie obszarów priorytetowych i propozycji zadań zleconych przez Miasto do realizacji w roku 2011 podmiotom działającym w sferze pożytku publicznego.
Każde ze spotkań otworzył Prezydent Miasta Ruda Śląska Andrzej Stania witając przybyłych reprezentantów sektora pozarządowego oraz podkreślając rolę organizacji w realizacji zadań na rzecz społeczności lokalnej. W dalszej części przedstawiciele wydziałów merytorycznych Urzędu Miasta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawili zebranym projekty zadań planowanych do realizacji w roku 2011. Wykaz przedsięwzięć, w realizację których mogą włączyć się w przyszłym roku rudzkie organizacje pozarządowe, zawarto w projekcie Programu Współpracy Miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011, który to w nadchodzących tygodniach zostanie poddany konsultacjom z rudzkimi NGO. W dalszej części spotkań przedstawiciele trzeciego sektora mieli możliwość zadawania pytań oraz zgłaszania postulatów celem przedstawienia organom decyzyjnym.
W trakcie każdego ze spotkań zebrano wypełnione formularze zgłoszeń przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych udziałem w pracach komisji konkursowych. Pani Mirosława Szołkiewicz – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. organizacji pozarządowych informowała zebranych, iż lista kandydatów do udziału w komisjach zamieszczona zostanie na stronie internetowej rudzkich organizacji pozarządowych. Z niej każdorazowo wybierani będą członkowie komisji z ramienia sektora pozarządowego.
Pani Pełnomocnik zapoznała także zebranych z przedsięwzięciem Związku Stowarzyszeń Śląski Bank Żywności dotyczącym organizacji w dniu 15 października 2010 happeningu związanego z obchodami Światowego Dnia Żywności. W ramach obchodów przewidywane jest zorganizowanie tzw. Strajku żywności z udziałem rudzkiej młodzieży gimnazjalnej. „Strajk” będzie miał na celu zwrócenie uwagi na fakt marnotrawienia żywności zarówno na etapie produkcji, przetwórstwa i handlu, jak również w wielu gospodarstwach domowych. Oprawa muzyczna w wykonaniu rudzkich zespołów i liczny udział organizacji pozarządowych ulokowanych i promujących się w poszczególnych namiotach tworzących razem miasteczko namiotowe, zdaniem organizatorów, nada temu przedsięwzięciu charakter znaczącego społecznego wydarzenia o wyrazistej formie przekazu. W trakcie spotkań sporządzono wstępną listę organizacji wyrażających wolę udziału w obchodach Światowego Dnia Żywności – na dzień dzisiejszy znajduje się na niej 20 rudzkich podmiotów trzeciego sektora.
W trakcie spotkań grup branżowych przeprowadzono wybory do Zespołu Doradczo-Inicjatywnego, w skład którego obok przedstawicieli Urzędu Miasta wchodzić będą przedstawiciele rudzkich NGO. Zgodnie z projektem Programu Współpracy na rok 2011 do zadań Zespołu Doradczo-Inicjatywnego będzie należeć w szczególności wyrażanie opinii w sprawach dotyczących współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi, bieżące monitorowanie stanu współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi oraz podejmowanie innych działań o charakterze doradczym i inicjatywnym wynikających z aktualnych potrzeb dotyczących współpracy samorządu z sektorem pozarządowym.
W skład Zespołu ze strony rudzkiego sektora pozarządowego weszli:
Branża Ekologia:
- Pan Konrad Ciura – Prezes Polskiego Związku Wędkarskiego / Koło nr 92 przy KWK Halemba
- Pani Agnieszka Kominek – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ekologii „Eco Terra”
Branża Zdrowie i Pomoc społeczna:
- Pani Teresa Wilczek – Prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Amazonek „Relaks”
- Pani Alina Szulirz – Prezes Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza
- Pan Andrzej Laksa – Komendant Związku Harcerstwa Polskiego / Hufiec im. Łucji Zawada
w Rudzie Śląskiej
Branża Sprawy społeczne:
- Pani Stefania Krawczyk – kierownik Biura Porad Obywatelskich przy Rudzkim Koncie Pomocy
- Pan Adam Podgórski – Prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw
- Pani Joanna Golicz – Prezes Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”
Branża Sport i rekreacja:
- Pan August Jakubik – wiceprezes Klubu Rekreacyjno – Sportowego TKKF „Jastrząb” w Rudzie Śląskiej
- Pan Piotr Żmurko – Prezes GKS „Śląsk”
- Pan Paweł Kamiński – Prezes Miejskiego Akrobatycznego Klubu Sportowego
Branża Kultura:
- Pani Justyna Czaja – Prezes Okręgu Rudzkiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr
- Pan Tomasz Bartniczak – Prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”
- Pani Teresa Chudziak – Prezes Rudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na zakończenie pani Pełnomocnik przekazała zebranym przedstawicielom organizacji podziękowania za podejmowane przez nich działania na rzecz społeczności lokalnej. Dodatkowo pogratulowała organizacjom obchodzącym w bieżącym roku jubileusz swojego istnienia.
Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska