W lipcu 2013 roku w Rudzie Śląskiej rozpoczęło działalność Centrum Aktywności Młodzieżowej, prawdopodobnie jedyna taka instytucja w regionie oferująca młodym mieszkańcom miasta możliwość rozwoju kompetencji w ramach bezpłatnych warsztatów, porad i konsultacji w ramach Punktu Informacji Młodzieżowej, a także prowadząca pierwszą lokalną diagnozę potrzeb młodzieży na Śląsku.
Jak do tej pory w warsztatach wzięło prawie 300 młodych rudzian, a z punktu informacji skorzystała 1/3 tej liczby. Pracownicy CAM mają pełne ręce roboty – w listopadzie dołączyli do europejskiej sieci informacji młodzieżowej EURODESK.
Od Domu Górnika do Centrum Aktywności Młodzieżowej
Centrum działa w dawnym Pałacyku Myśliwskim Donnersmarcków na Halembie. W czasach PRL w budynku prężnie działał Dom Młodego Górnika, zasilany pieniędzmi z pobliskiej kopalni. Ta instytucja mocno zapisała się w pamięci mieszkańców, którzy dziś często wspominają ją z sentymentem. Niestety, po 1989 roku instytucję zamknięto, a Pałacyk stał pusty. Wśród planów właścicieli była nawet sprzedaż nieruchomości, która stałaby się pewnie jednym z wielu domów weselnych w dzielnicy.
W końcu jednak budynek został przekazany miastu i w 2010 roku rozpoczął się jego remont i adaptacja. Jesienią 2011 roku do budynku wprowadziła się filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz do pomieszczeń na parterze – Instytut Jana Karskiego.
Odwiedzający Instytut i Bibliotekę często podkreślali, że w budynku brakuje oferty dla młodzieży. Dlatego kiedy ogłoszono kolejną edycję konkursu w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, pracownicy Instytutu postanowili wykorzystać okazję do wypełnienia tej luki. Tak powstało CAM, dla którego inspiracją były europejskie systemy wsparcia młodzieży, w szczególności lokalne centra, gdzie młodzież może przyjść, rozwijać się, uzyskać informacje, a także zaangażować się w aktywność społeczną. Obecne Centrum to tak naprawdę fundament, na którym będą budowane dalsze działania w kolejnych latach.
Być jak Jan Karski
Misją Centrum Aktywności Młodzieżowej jest uczyć młodych Polaków by „być jak Jan Karski”. Jan Karski był symbolem pewnej epoki, pewnej kultury społecznej, która zdaniem pracowników Instytutu jest szczególnie potrzebna dziś, kiedy z jednej strony młodzi ludzie wołają o pomoc wpadając w pułapkę bezrobocia, a z drugiej strony na bazie problemów społecznych rosną w siłę radykalne ruchy społeczne.
Dlatego oferta warsztatowa kierowana do młodzieży skupiona została wokół takich tematów, jak: prawa człowieka, tolerancja, przeciwdziałanie przemocy, mobilność, przedsiębiorczość, umiejętność samodzielnego planowania swojej kariery i rozwoju. Podczas zajęć młodzi ludzie rozwijają konkretne kompetencje, np. związane z bezpiecznym korzystaniem z technologii cyfrowych, poznają zasady działania bez przemocy i historię tego ruchu od czasów Gandhiego. Poznają także zasady skutecznego utrzymania się w warunkach tak zwanego „dualnego” rynku pracy i pracują nad tym, aby opracować swój własny plan na przyszłość.
Dobrze poinformowani
Na tym jednak wsparcie się nie kończy – oprócz warsztatów, młodzi ludzie potrzebują też dostępu do informacji, w czasie warsztatów nie jest możliwe przekazanie im wszystkiego. Ich potrzeby będą się zmieniać, dlatego uczą się nawyku zadawania pytań, szukania informacji na własną rękę, pokazywane im są możliwe źródła. Dodatkowo w ramach Punktu Informacji Młodzieżowej podsuwane im są potencjalnie przydatne informacje – o stypendiach, możliwościach wyjazdu na projekt za granicę, o konkursach i grantach. Aby zapewnić trwałość tych działań Punkt w listopadzie stał się lokalnym punktem sieci EURODESK, dzięki czemu pracownicy Instytutu mają dostęp do olbrzymiej europejskiej bazy informacji i programów.
Fundamenty na przyszłość
Ważnym elementem projektu jest zbudowanie fundamentów dla zapewnienia mu źródeł finansowania w przyszłości, aby nie zmarnować 6 miesięcy intensywnej pracy. Dlatego w planie działań została ujęta diagnoza potrzeb i oczekiwań młodzieży w Rudzie Śląskiej. Przygotowując projekt pracownicy Instytutu Jana Karskiego natrafili na olbrzymią lukę w zakresie informacji o młodzieży w mieście. Istnieją opracowania dotyczące młodych wykluczonych, problemów uzależnień, zjawiska przemocy, jednak nie istniało badanie, które skupiło by się jedynie na tym, kim są młodzi ludzie w mieście. Jest to kluczowa informacja dla przyszłych projektów, aby móc zaoferować młodzieży to, czego rzeczywiście potrzebuje. Nie tylko w ramach kolejnych projektów Instytutu Jana Karskiego, ale też w ramach działań innych podmiotów i organizacji.
Projekt Centrum Aktywności Młodzieżowej jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Centrum Aktywności Młodzieżowej