Utworzenie infolinii na temat ruchu hospicyjnego i zwiększenie liczby hospicjów domowych – to tegoroczny cel Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego.
(KAI)
Utworzenie infolinii na temat ruchu hospicyjnego i zwiększenie liczby hospicjów domowych – to tegoroczny cel Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego. Skupia ono 98 hospicjów z terenu całego kraju. Przedstawiciele kilkudziesięciu z nich spotkali się na opłatku 12 stycznia w Łodzi.
Jolanta Stokłosa, prezes Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego podkreśla, że uczestnicy ruchu hospicyjnego liczą na jego dalszy rozwój. Do tego potrzeba przede wszystkim ludzi – tłumaczy – bo hospicjum to przecież żaden sztuczny twór, tylko ludzie, którzy chcą nieść pomoc osobom odchodzącym. Zapowiada, że w tym roku najważniejszym zadaniem będzie zwiększenie liczby placówek hospicyjnych i utworzenie linii informacyjnej.
Przede wszystkim chodzi o tworzenie zespołów domowych. Dzięki nim chory odchodzi w otoczeniu swoich najbliższych, patrząc na znajome meble i zwierzęta – mówi.
Ruch hospicyjny pomaga nie tylko chorym, ale także rodzinie. I to nie tylko za życia, ale i w okresie żałoby. Przy wielu hospicjach istnieją grupy rodzin osieroconych – mówi KAI Teresa Trzeciak, przewodnicząca Stowarzyszenia Hospicjum w Katowicach.
Infolinia stworzona zostanie w Krakowie, gdzie działa sekretariat Forum. Mogliby z niej korzystać wszyscy zainteresowani wolontariatem w działających hospicjach i tworzeniem nowych placówek” – wyjaśnia Stokłosa. – Liczymy, że w propagowaniu idei hospicyjnej pomogą nam dziennikarze. Gorąco o to apelujemy, bo pomoc prasy jest w tej kwestii nieoceniona – mówi prezes Forum.
Abp Władysław Ziółek, krajowy duszpasterz służby zdrowia, podkreśla, że u fundamentów wielkiej misji hospicjów jest miłość. “To jest właśnie konkretna odpowiedź na tę Miłość, która przyszła. Nie wyobrażam sobie hospicyjnej posługi bez miłości. Nawet tam, gdzie są pracownicy, którzy dostają za swoją posługę pieniądze” – mówi łódzki ordynariusz.
Spotkania opłatkowe ruchu hospicyjnego stają się już tradycją. W ubiegłym roku odbyło się ono z udziałem Prymasa kard. Józefa Glempa w Warszawie. W tym roku uczestnicy ruchu przyjechali do Łodzi, do siedziby Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Wzięli w nim udział m.in. pastor Leonard Lunn z Hospicjum Św. Krzysztofa w Londynie, prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, krajowy konsultant medycyny paliatywnej i ks. Bogusław Block, wykładowca Katedry Psychologii Rehabilitacji KUL. Opłatkiem podzielili się przedstawiciele 36 polskich hospicjów.
Ruch hospicyjny zrodził się w Anglii w 1947 roku. Jego inicjatorką jest Dame Cicely Saunders, założycielka pierwszego w świecie nowoczesnego Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. W Polsce pierwszy zespół hospicyjny powstał w Krakowie w roku 1975 przy kościele Arka Pana w Nowej Hucie. Jego inicjatorami byli red. Halina Bortnowska i ks. Józef Gorzelany. Ruch hospicyjny oparty jest na zasadach wolontariatu. W swoich założeniach realizuje opiekę hospicyjną nad chorym i jego rodziną, zajmując się także rodzinami osieroconymi, szczególnie dziećmi. Dużą rolę w ruchu hospicyjnym odgrywa formacja oparta na wartościach chrześcijańskich.
Na terenie Polski działa w tej chwili 98 hospicjów. 61 z nich prowadzonych jest przez stowarzyszenia świeckie, 32 przez Kościół (w tym 10 przez Caritas), a 5 nie posiada osobowości prawnej. Ruch hospicyjny najlepiej rozwinięty jest na Śląsku. Działa tam 21 hospicjów. Białe plamy to przede wszystkim Opolskie. Opieka hospicyjna prowadzona jest w trzech podstawowych formach: domowej (76 hospicjów), stacjonarnej (27 hospicjów) i dziennej (7 oddziałów).
Wszystkie hospicja prowadzą całościową opiekę hospicyjną: medyczną, pielęgnacyjną, duchową i socjalną. W skład zespołu hospicyjnego wchodzą lekarze, duchowni, pielęgniarki, rehabilitanci, pracownicy socjalni, psycholodzy, terapeuci zajęciowi i osoby nie związane ze służbą zdrowia. Większość hospicjów opiera swoją działalność na wolontariacie, część zatrudnia pracowników etatowych. W większości hospicjów prowadzone są kursy dla wolontariuszy.
lg (KAI)
Źródło: KAI