Strony internetowe żyją. Tylko te na których coś się dzieje, pojawia coś nowego, mają w sieci rację bytu. Czy ta niewątpliwa wartość stanie się w Polsce przekleństwem? Czy wszystkie serwisy w polskim internecie, które będą publikować nowe informacje trzeba będzie rejestrować w sądzie jak dzienniki i czasopisma? Seria artykułów Sławomira Wikariaka w Rzeczpospolitej przekonuje, że takie zagrożenie jest realne.
Problem rejestracji serwisów internetowych wraca w kontekście sporów między administratorami serwisów, a osobami które czują się obrażone publikowanymi w internecie treściami lub… reprezentują konkurencję. Taki właśnie przypadek opisano w pierwszym z cyklu artykułów w Rzeczpospolitej.
Wyroki w podobnych sprawach zapadały już wcześniej. Niezależnie od ich wymowy sygnalizowano problem: brak dostosowania prawa prasowego do realiów rozwiniętego rynku publikacji elektronicznych. Wyzwanie podjęło Ministerstwo Kultury, przygotowując nowelizację prawa prasowego. Niestety ta nowelizacja zwielokrotniła tylko obawy internautów.
Podstawową wadą projektu ma być brak definicji „publikacji prasowej”. Projektodawca zapisał obowiązek rejestracji takich publikacji - nie tylko druków, ale również publikacji wyłącznie elektronicznych. Wydaje się, że bez znaczenia jest ich treść i charakter. Autor artykułu ilustruje ten obowiązek przykładami: rejestracji będzie podlegać studencki serwis propagujący naturalne kosmetyki, a także serwis wędkarski. Minister Zdrojewski zapewnia, że intencją ustawodawcy nie jest wprowadzenie powszechnej rejestracji i chodzi tylko o „rzeczywistą prasę”. Jednak w momencie wejścia w życie przepisów o intencjach się zwykle zapomina, a w pierwszej kolejności decyduje brzmienie zapisu ustawowego. Podobne obawy wyraża Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Wskazuje, że chociaż w uzasadnieniu czytamy, iż rejestracja nie dotyczyłaby blogów, to jednak sam zapis w ustawie takiej intencji nie realizuje. Recenzenci ministerialnego projektu (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji) wskazują też, że wprowadzony obowiązek byłby ewenementem na skalę europejską. Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.pl argumentuje, że skoro już dziś sądy skazują internautów za brak rejestracji, taka kara powinna zostać wlepiona serwisowi Prezydenta, Rzecznika Praw Obywatelskich, Premiera itp.
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo prasowe (dokument w formacie pdf, wielkość 160 KB, ze strony BIP Ministerstwa Kultury)
więcej
"Setki tysięcy stron WWW trzeba będzie rejestrować", Sławomir Wikariak, Rzeczpospolita, 22 czerwca 2009 r., 144/2009
"Ministerstwo idzie na wojnę z internautami", Sławomir Wikariak, Rzeczpospolita, 17 czerwca 2009 r., 140/2009
"Grzywna za prowadzenie serwisu internetowego", Sławomir Wikariak, Rzeczpospolita, 15 czerwca 2009 r., 138/2009
"Nie każdy blog jest prasą", Jerzy Kowalski, Gazeta Prawna, 22 czerwca 2009 r.
119/2009
Źródło: Rzeczpospolita