Dobiegła końca realizacja jednego z pierwszych w województwie podlaskim projektów promujących ekonomię społeczną, którego celem była promocja oraz wzmacnianie podmiotów wspierających i realizujących usługi w zakresie ekonomii społecznej oraz budowanie otoczenia sprzyjającego jej rozwojowi.
Projekt: „Podlaski Ośrodek Wsparcia Ekonomi Społecznej” był realizowany z działania 7.2.2 PO KL w partnerstwie przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Augustowie, Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Białymstoku oraz Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Łomży.
Refleksje kadry zaangażowanej w realizację projektu
Staraliśmy się skutecznie oddziaływać na wiele sfer życia publicznego w celu zaangażowania jak największej liczby osób, mogących działać aktywnie na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. Pracowaliśmy z powiatowymi urzędami pracy, ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi oraz osobami bezrobotnymi.
W ramach projektu ponad 300 osób skorzystało z bezpłatnych szkoleń oraz doradztwa, 132 osoby bezrobotne wzięły udział w szkoleniach z zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnych, zorganizowaliśmy również 4 konferencje regionalne.
Osiągnęliśmy także wymierne efekty naszej pracy w postaci utworzonych i tworzących się podmiotów ekonomii społecznej. Dzięki naszemu wsparciu do tej pory powstała firma społeczna w Augustowie, 5 organizacji pozarządowych rozpoczęło swoją działalność, a 2 podmioty reprezentujące III sektor zarejestrowały działalność gospodarczą. Wiele przedsięwzięć jest ponadto w trakcie rejestracji:
- stowarzyszenia i fundacje z województwa podlaskiego
- w Łomży, Starostwo Powiatowe z pomocą naszych ekspertów tworzy pierwszą w województwie podlaskim spółdzielnię socjalną
Przyjmując, że punkt wyjściowy Projektu „Podlaski Ośrodek Wsparcia Ekonomi Społecznej” był praktycznie zerowy, jeśli brać pod uwagę nie tylko doświadczenie lokalnych podmiotów, ale również wiedzę na temat ekonomii społecznej, należy stwierdzić, że wpływ Projektu na stan wiedzy w tym zakresie był wysoki. Przede wszystkim wzrósł znacząco potencjał lokalnych podmiotów, a tym samym szanse na realizację rozmaitych działań w obszarze ekonomii społecznej.
Mamy nadzieję, iż pracą, którą rozpoczęliśmy, będzie owocowała w przyszłości. Mamy także świadomość, iż w ciągu 1,5 roku nie zmieniliśmy otaczającego nas świata, dlatego też postanowiliśmy kontynuować działalność Podlaskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej i tak w chwili obecnej dzięki realizacji drugiego już projektu z ekonomii społecznej otworzyliśmy Punkty informacyjno - doradczy w Białymstoku i Łapach gdzie beneficjent otrzyma m.in. informacje dotyczące ekonomii społecznej, materiały informacyjne, broszury i poradniki z zakresu ekonomii społecznej oraz profesjonalne doradztwo z zakresu zakładania i prowadzenia podmiotów ekonomii społecznej.
Jeśli beneficjent prowadzi podmiot ekonomii społecznej przez 18 miesięcy w ramach projektu istnieje możliwość nieodpłatnego świadczenia usług księgowych dla prowadzonego przez beneficjenta podmiotu.
Natomiast jeśli beneficjent reprezentuje podmiot ekonomii społecznej, w ramach naszej szkoły może poszerzyć swoją wiedzę z przedmiotowego zakresu, dowiedzieć się jak funkcjonują m.in.: Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej, Spółdzielnie Socjalne oraz nauczyć się jak zdobywać środki na działalność. Dzięki proponowanym przez Ośrodek szkoleniom dla osób fizycznych, beneficjenci dowiedzą się jak zakładać i prowadzić podmioty ekonomii społecznej.
Dzięki takim działaniom możemy przybliżyć lokalnej społeczności tematykę ekonomii społecznej oraz zwiększyć zaangażowanie mieszkańców województwa podlaskiego w rozwój tak cennej idei w naszym regionie.
Źródło: OWOP w Białymstoku