FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie zorganizował 23 września 2011 r. spotkanie dla osób zaangażowanych w realizację gminnych programów profilaktyki alkoholowej i narkomani. W konferencji „Rozwiązywanie problemów uzależnień w praktyce samorządowej” wzięło udział blisko pięćdziesięciu pełnomocników gminnych ds. uzależnień.
- Trzeba informować ludzi w każdym wieku o skutkach picia alkoholu. Tu nie ma podziału wyłącznie na alkoholików i abstynentów. Niezbędnym jest, by każdy zdawał sobie sprawę ze skutków ryzykownego i szkodliwego picia alkoholu, a w tym właśnie miejscu znajdujemy zadania pełnomocników gminnych ds. uzależnień - mówił dziś podczas konferencji w MISTiA - Maciej Zdziarski, Prezes Krakowskiej Akademii Profilaktyki.
W konferencji pt. „Rozwiązywanie problemów uzależnień w praktyce samorządowej” wzięło udział blisko pięćdziesięciu pełnomocników gminnych ds. uzależnień realizujących programy rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.
FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie zorganizował 23 września 2011 r. konferencję dla osób zaangażowanych w realizację gminnych programów profilaktyki alkoholowej i narkomani. W konferencji „Rozwiązywanie problemów uzależnień w praktyce samorządowej” wzięło udział blisko pięćdziesięciu pełnomocników gminnych ds. uzależnień realizujących programy rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.
- Pełnomocnicy gminni przełamują dotychczasowy stereotyp, że pomoc może nadejść tylko z zewnątrz, województwa, czy stolicy. Pokazują, że za własne, gminne pieniądze, przy pomocy dobrych wzorów i sprawdzonych programów wiele można zrobić własnymi siłami - mówiła Grażyna Koprowska, Dyrektor Wydziału Kształcenia MISTiA, inicjatorka konferencji.
- W ramach gminnych programów zawiązują się koalicje z ościennymi gminami (wiele projektów „alkoholowych” jest realizowanych w ramach tzw. porozumień międzygminnych). To całkiem spora rzesza ludzi, którzy wyłamują się z roszczeniowo-życzeniowego schematu, do jakiego przyzwyczajono ludzi - dodaje Grażyna Koprowska.
Podczas konferencji głos zabrała Zuzanna Oleś – Bińczyk, Koordynator Projektów – Stowarzyszenie SIEMACHA, przedstawiając zgromadzonym standardy działania świetlic socjoterapeutycznych, jako przykładów dobrych praktyk.
Olbrzymie zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Macieja Zdziarskiego, Prezesa Krakowskiej Akademii Profilaktyki, który mówiąc o promocji trzeźwości, nawiązał do programu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. - Ostatnio mieliśmy okazje przekonać się, że kampanie niektórych browarów chcą być postrzegane w charakterze programów profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych. Musimy nauczyć się, że takie kampanie idą w złym kierunku - mówił Maciej Zdziarski.
Szansą dla utrzymania gminnych programów rozwiązywania problemów alkoholowych jest zbudowanie dla nich rzeczywistego społecznego poparcia. Należy pokazać, jak ważną pracę wykonują gminni pełnomocnicy ds. uzależnień. - Trzeba informować ludzi w każdym wieku o skutkach picia alkoholu. Należy im uświadomić, że to nie jest sytuacja zero-jedynkowa. Tu nie ma podziału wyłącznie na alkoholików i abstynentów. Niezbędnym jest by każdy zdawał sobie sprawę ze skutków ryzykownego i szkodliwego picia alkoholu, a w tym znajdujemy zadania pełnomocników gminnych ds. uzależnień - mówił Maciej Zdziarski.
O możliwości certyfikowania lokalnych pełnomocników, a także o standardach działań profilaktycznych, ich efektywności i usprawnieniu mówiła Katarzyna Okulicz-Kozaryn, adiunkt w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Kierownik Działu Edukacji Publicznej , Analiz i Współpracy z Zagranicą PARP. - Jak pokazują badania przeszło 67% uczniów I klasy gimnazjum próbowało alkoholu, a 8% miało do czynienia z narkotykami. Wiele z działań profilaktycznych jest nieskuteczna, ale istnieje spora grupa takich, które mogą osiągać zamierzony cel - mówiła Katarzyna Okulicz-Kozaryn.
- Liczymy na to, że dzięki tej konferencji, wymianie doświadczeń i wykorzystaniu wiedzy ekspertów, gminy będą miały okazję wypracować wspólną regionalną politykę przeciwdziałania zjawisku alkoholizmu i narkomanii. Mamy również nadzieje, że takim swoistym polem wymiany spostrzeżeń stanie się nowo powstałe Małopolskie Forum Pełnomocników ds. Uzależnień – podsumowała Grażyna Koprowska.
Źródło: FRDL MISTiA