"W marcu 2009 roku Komitet Monitorujący Program PO KL przystąpił do formułowania działań, które miały być odpowiedzią na nasilający się kryzys oraz związane z tym redukcje zatrudnienia. Za jeden z najistotniejszych elementów przyjęto promowanie metody outplacementu". O finansowaniu outplacementu, zasadach wykorzystania środków oraz pierwszych projektach realizowanych w ramach rządowego "Pakietu antykryzysowego" pisze Ilona Gosk oraz Julia Koczanowicz-Chondzyńska na portalu www.bezrobocie.org.pl.
"Środki na działania outplacementowe dostępne są w priorytecie VIII POKL „Regionalne Kadry Gospodarki”, poddziałaniu 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”. Środki te są dystrybuowane przez regiony, w ramach otwartych konkursów.
Środki finansowe przeznaczone na realizację tego zadania były niskie. W 2009 roku na finansowanie Poddziałania 8.1.2. przeznaczono 239 mln zł. Przy średnim koszcie programu outplacementowego na osobę wynoszącym 5000-7000 zł, kwota taka (przy założeniu, że w 100% wykorzystana jest na działania outplacementowe) może zapewnić wsparcie dla ok. 40 tysięcy osób, co wydaje się nieproporcjonalne do skali zjawiska. W okresie od stycznia do kwietnia 2009 roku zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z przyczyn dotyczących zakładów pracy zwolniono ok. 27 tysięcy osób. Liczba ta dotyczy tylko dużych zwolnień grupowych, które pracodawca musi zgłosić do urzędu pracy. W tym samym czasie w urzędach pracy zarejestrowało się ok. 1 miliona osób bezrobotnych. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że część tych osób straciła pracę w rezultacie pogarszającej się kondycji pracodawców" - piszą autorki artykułu.
Fundusze unijne stwarzają szansę dla pracodawców i instytucji rynku pracy na łagodzenie skutków kryzysu gospodarczego poprzez korzystanie z narzędzia jakim jest outplacement. Czy jednak szansę tą uda się nam wykorzystać?
Źródło: www.bezrobocie.org.pl