"Rozumieć Ukrainę" – nowy podcast Fundacji TOK FM i Fundacji Batorego
W środę 31 maja o godz. 15:00 swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek nowego podcastu - wspólnej produkcji Fundacji TOK FM oraz Fundacji im. Stefana Batorego - "Rozumieć Ukrainę".
Ukraina walczy i się zmienia. Prowadzone w czasie wojny badania społeczne odsłaniają jak dramatycznie, czasem zaskakująco zmienia się ukraińskie społeczeństwo. Tak jak i państwo czy gospodarka. W podcaście "Rozumieć Ukrainę" prowadzący – Agnieszka Lichnerowicz i Edwin Bendyk – będą przedzierać się przez tzw. mgłę wojny, stereotypy i powierzchowne przekonania, by lepiej rozumieć te fascynujące zmiany.
"Ukraińcy zmieniają też bowiem nas i całą Europę. I inspirują – już od dawna Ukraina jest swoistym laboratorium, w którym obywatele wypracowują modele demokratyczne na XXI wiek, czasy niepewności i kryzysów. Przed Ukraińcami i Europejczykami największy proces odbudowy od II wojny światowej, dlatego będziemy też rozmawiać o wyzwaniach, priorytetach i roli Polski. Oraz o przyszłości relacji polsko-ukraińskich i międzynarodowym układzie sił." – mówi Agnieszka Lichnerowicz.
- Z czego wynika odporność Ukrainek i Ukraińców?
- Które mity historyczne i bohaterowie ich inspirują?
- Jak planują odbudowę? Jakie są scenariusze na przyszłość?
- Jak rozumieją, definiują i spierają się o fundamenty swojej tożsamości?
W tym podcaście autorzy zmierzą się z rzeczywistością, a nie fantazjami. Podcast będzie dostępny na stronie audycje.tokfm.pl/rozumiec-ukraine oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.
Premiery kolejny odcinków co tydzień w środę o 15:00.
Agnieszka Lichnerowicz – z Radiem TOK FM związana od niemal dwóch dekad. Prowadzi programy "Światopodgląd" i "Wieczorem", członki radiowego klubu "Poczytalni". Jako reporterka relacjonowała pomarańczową rewolucję i Majdan w Ukrainie, aneksję Krymu, rosyjską agresję na Donbas w 2014 roku oraz wojnę po 24 lutego 2022. Podróżowała też na Białoruś; relacjonowała wojnę (a potem jej skutki) w Gruzji; obserwowała kolejne wybory w Rosji. Była w ogarniętych tzw. arabską wiosną Tunezji i Egipcie, przez kilka lat podróżowała do przechodzącej transformację Mjanmy. Dziennikarsko obsługiwała dziesiątki brukselskich szczytów i oficjalnych podróży zagranicznych przedstawicieli polskich władz. Jako publicystyka szczególnie interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką historyczną, polityką społeczną i ideologiami gospodarczymi, szczególnie we wschodniej Europie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.
Edwin Bendyk – prezes Fundacji im. Stefana Batorego, dziennikarz, publicysta, pisarz. Pracuje w tygodniku "Polityka". Autor książek „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004), „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009) oraz „Bunt Sieci” (2012), „W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” (2020). W 2014 r. opublikował wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. W Centrum Nauk Społecznych PAN prowadzi seminarium o nowych mediach. Członek Polskiego PEN Clubu.
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego