Dziś zostały oficjalnie zainaugurowane działania związane z Europejskim Tygodniem Kodowania. W spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji udział wzięli przedstawiciele zaangażowanych organizacji, którzy mówili o potrzebie informatycznego edukowania społeczeństwa.
Idea, którą propaguje Grupa Młodych doradców nadzorowana przez komisarz ds. agendy cyfrowej w urzędującej Komisji Europejskiej Neelie Kroes ma pokazać, że dzięki Europejskiemu Tygodniowi Kodowania każdy może pozyskać tę umiejętność. Zdaniem organizatorów dziś programowanie jest tym, czym kiedyś była umiejętność pisania i czytania, dlatego każdy, kto pragnie posiąść tajniki programowania może uczestniczyć w serii spotkań aranżowanych w dniach od 23 do 30 listopada br. w polskich miastach.
Nie tylko dla młodych
Dziś nie tylko osoby młode powinny myśleć o umiejętnościach programistycznych. To właśnie z myślą o różnych grupach: osobach dorosłych, starszych czy kobietach powstała idea Europejskiego Tygodnia Kodowania. Na rozwój programistycznych umiejętności pozwala przecież powszechny dostęp do internetu i darmowe, proste w obsłudze narzędzia. - Oczywiście, by osiągnąć założone z góry cele nie wystarczy tydzień kodowania. Potrzebujemy dziesięciolecia czy piętnastolecia kodowania, ale jest to punkt wyjścia, początek do systematycznego mówienia czym to jest naprawdę i odpowiedzi na pytanie o wsparcie, które pomoże w realizacji tego przedsięwzięcia – mówiła na spotkaniu w MAiC Anna Mazgal, członkini grupy Młodych Doradców działającej przy komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes w urzędującej Komisji Europejskiej. W Europie przy organizacji wydarzenia uczestniczy ponad 300 niezależnych, a także powiązanych ze sobą imprez promujących kodowania czy wręcz wskazujących ścieżki, jakie należy obrać w drodze nauki kodowania. W Polsce partnerem wydarzenia jest m.in. Microsoft, który organizuje kilka spotkań na polskich uniwersytetach. – Pomysłem na ten tydzień jest organizacja wielorakich wydarzeń, dopasowanych do potrzeb potrzebujących nauki osób. I niekoniecznie są to imprezy masowe – tłumaczy Mazgal.
Seria wydarzeń
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji, które biorą aktywny udział w idei i kilku polskich miastach organizują spotkania poświęcone programowaniu. Właściwe sesje rozpoczęły się już w miniony weekend. W Warszawie przykładowo odbyły się warsztaty z Wordpressa – dzięki nim uczestnicy poznali tajniki tego darmowego systemu zarządzania treścią, który pozwala w prosty sposób przygotować strony internetowe. Spotkanie zaaranżowała organizacja Geek Girls Carrots, której przedstawicielka na spotkaniu w ministerstwie opowiadała o jej celach.
- Promujemy kobiety, które zajmują się nowymi technologiami, po to by było ich więcej. Budujemy społeczności lokalne, które spotykają się, by dzielić się własną wiedzą i inspirować dalsze działania. Prowadzimy też warsztaty pomagające ludziom w powiększeniu umiejętności, chociażby programowania właśnie, ale także znajomości sieci społecznościowych i ich wykorzystania. W naszych działaniach staramy się też mówić o wzorcach, pokazujących inne kobiety odnoszące sukces dzięki znajomości matematyki czy informatyki – tłumaczyła Kamila Sidor, CEO i założycielka Geek Girls Carrots. W ramach Tygodnia Kodowania będą mogli uczestniczyć między inny w warszawskim spotkaniu Code Carrots, które rozpocznie się w najbliższą środę o godz. 17 w jednej z sal w MAiC czy też łódzkim spotkaniu we wtorek albo poznańskim w środę. Szczegóły znajdują się na witrynie organizacji. Cykl spotkań przygotowuje też Microsoft, który w ramach internetowych spotkań organizowanych pod hasłem Akademia programowania chce nauczyć m.in. programowania w języku C#. Pierwsze spotkanie rozpocznie się o godz. 18 już dziś. Ta sama firma w pięciu polskich ośrodkach uniwersyteckich przygotowuje wykłady na uczelniach w Lublinie, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Bielsko-Białej.
Wypromować dobre rozwiązania
Europejski Tydzień Kodowania ma też przyczynić się do promocji inicjatyw już istniejących. Jedną z takich jest program Koduj dla Polski realizowany przez Fundację ePaństwo. – Działamy w kilku polskich miastach, m.in.: w Krakowie, Poznaniu, Olsztynie czy w Warszawie. Do tej pory udało nam się zorganizować ponad 20 spotkań z lokalnymi społecznościami, które wpływają na wykorzystanie oprogramowania i kodowania na rzecz inicjatyw społecznych – tłumaczy Jakub Górnicki, dyrektor operacyjny Fundacji. - Mamy wspaniałą młodzież i mamy mnóstwo talentów informatycznych, które konkurują z całym światem – mówi z kolei prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego. – Talent jest wszędzie, ale trzeba do niego dotrzeć, oszlifować i dać możliwości.
To sygnał, by uczyć już młodych, którzy będą mądrze użytkować nowoczesne technologie. Każdy z nas korzysta z niej w sposób bierny, ale te urządzenia są na tyle wspaniałe, że możemy dzięki nim tworzyć wartość dodaną. Już od małych dzieci możemy tłumaczyć, jak mądrze to robić. Na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Tygodnia Kodowania odbędą się cztery wykłady. W środę i czwartek na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW od 17 i 19:30. Będą to sesje wskazujące, że informatyka jest dla każdego, a dodatkowo każdy wykład będzie prowadzony bez komputerów.
Źródło: Technologie.ngo.pl