Moja przygoda z wolontariatem trwa niemal 5 lat. W tym czasie poznałam gamę osobowości z wielu stron Polski - wspomina Magdalena Pulikowska, wolontariuszka Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie. - Byli to ludzie reprezentujący różne grupy wiekowe, wychowani w odmiennych środowiskach, posiadający liczne zainteresowania oraz bogate doświadczenie życiowe.
Miałam styczność z nimi podczas Gali Wolontariatu, realizowania projektów, wyjazdów integracyjnych, a także na co dzień, kiedy to wykonywałam swoją pracę.
Jak to się dzieje, że już po wypowiedzeniu pierwszych zdań w rozmowie orientujemy się, że rozumujemy tak samo, że z pewnością znajdziemy wspólny język i podejmiemy się stworzenia czegoś interesującego oraz twórczego ? Łączy nas pasja, jaką jest niesienie pomocy innym. Zaangażowanie, wychodzenie naprzeciw potrzebom naszego otoczenia. Wolontariusz ma oczy i uszy szeroko otwarte. Wie, że należy dbać nie tylko o potrzeby własne, ale także by dostrzec wśród innych osób pozornie nieme wołanie o uwagę, chwilę rozmowy, uśmiech.
Czym jest wolontariat ? Mozaiką działań skierowanych na dobro drugiego człowieka. Możliwości jest wiele, praca wolontariusza to nieustanne rozwijanie się pod wieloma kątami. Przemiany, jakie zachodzą są naturalnym elementem. Niejednokrotnie wolontariusze mierzą się z nowymi wyzwaniami, co jest próbą charakterów.
Jak działać, gdzie, dla kogo? Z pewnością wielu z nas niejednokrotnie zastanawiało się nad rozpoczęciem wolontariatu. Niestety nie zawsze wiemy do kogo się udać. Pomysł odwiedzania okolicznych domostw i oferowania swojej pomocy może jedynie wywołać zdziwienie, a nawet niechęć. W czasopismach, wiadomościach również nie jest powszechne informowanie społeczeństwa o wolontariuszach. Działalność ta pozostaje niejako w cieniu. Dobre duchy bywają niedostrzegalne, dlatego należy uświadomić otoczeniu, jak wszechstronne uczynki kryją się pod pojęciem „działalności wolontariackiej”.
Kraków jako stolica województwa małopolskiego, ostoja kultury, magnes na turystów, ośrodek badań naukowych, lokalizuje na swoim obszarze liczne instytucje, które oferują zainteresowanym ludziom pracę dla wolontariuszy.
„Przygotowując przedstawienia wychodzimy z założenia, że w sztuce nie ma znaczenia wygląd, sprawność, poziom IQ, tylko to, co ma człowiek do przekazania innym. Próby są znakomitą okazją do nawiązywania kontaktów. Zajęcia teatralne prowadzimy w nowatorski sposób wykorzystując metody takie jak Forum Theater czy Playback Theater. W ramach zajęć oglądamy też wartościowe spektakle teatralne. Wspólne wyjścia pełnią rolę nie tylko rozrywkową, ale również terapeutyczną – pomagają przełamywać wstyd i izolację, uczą norm społecznych. Poprzez grę aktorzy poszerzają zakres samodzielności, co w zamyśle ma ułatwić im funkcjonowanie w świecie. Chodzi o to, aby dwa światy: artystyczny i ten codziennej egzystencji, nie zawsze kolorowy, ściśle się uzupełniały.”
Działania te dają rezultaty, bowiem zaobserwowano u członków grupy teatralnej wzrost umiejętności interpersonalnych, rozwój cech osobowości, a także talentów artystycznych. Niejednokrotnie z ochotą podejmują oni pracę, przełamując tym samym stereotypy.
„Niewątpliwie najbardziej dumni jesteśmy z naszych przedstawień. Do tej pory przygotowaliśmy pięć premier, między innymi „Małego Księcia” - spektakl oparty na tekście A. Saint – Exuper’ego. Aktualnie trwają prace nad powstaniem nowego spektaklu opartego na tekście Martina McDonagha - irlandzkiego dramatopisarza - pt. "Kaleka z Inishmaan". Premiera planowana jest na koniec roku - kontynuuje pan Molicki.”
Teatr może poszczycić się także osiągnięciami, jak na przykład zajęcie pierwszego miejsca na Krakowskich Spotkaniach Artystycznych „Gaudium”, czy zdobycie głównej nagrodę jury na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Grupa otrzymała także zaproszenie do udziału w elitarnym Międzynarodowym Festiwalu do Matsue City w Japonii. Niestety, z powodu zbyt wysokich kosztów, wyjazd ostatecznie nie doszedł do skutku. A jak wygląda wolontariat w Panstwa organizacji?
„Współpraca z wolontariuszami odbywa się na wielu różnych płaszczyznach. Oczywiście zajęcia czy próby muszą prowadzić dobrze do tego przygotowani profesjonaliści. Ale aby stowarzyszenie i teatr mogły funkcjonować należy wykonać wiele innych zadań. Od nawiązywania kontaktów, opracowywania projektów, przez tłumaczenia, edycję strony www i aktualizację wpisów na portalach społecznościowych, aż po prowadzenie rozgrzewek przed zajęciami czy pomoc techniczną i inspicjencką przy przedstawieniach. Obszar do współpracy jest olbrzymi. Z pewnością praca w tym charakterze, obcowanie z aktorami teatru, poznanie struktury funkcjonowania stowarzyszenia rozwinie w wolontariuszu pozytywne postawy, a być może sprawi, że zainteresuje się on teatrem? Po odbytym wolontariacie wystawiamy odpowiednie zaświadczenia i referencje dokumentujące zdobyte doświadczenie” - mówi Jan Molicki – członek Zarządu Stowarzyszenia.
„Jewish Community Centre powstało z inicjatywy księcia Wielkiej Brytanii, Karola, który w 2002 roku podczas wizyty w Polsce uczestniczył w spotkaniu z najstarszymi członkami społeczności żydowskiej Krakowa. Zdecydowano wtedy zgodnie, że w kolebce małopolskiej kultury powinna znajdować się organizacja skupiająca osoby pochodzenia żydowskiego, reprezentujące różne grupy wiekowe."
Działania JCC skierowane są na ludzi w każdym wieku. Działają tu klub studencki, Klub Seniora, żłobek oraz biblioteka, zatem zarówno najmłodsi jak i młodzież znajdą odpowiednie dla siebie zajęcia. Jednak JCC nie ogranicza swojej oferty tylko do społeczności żydowskiej. Pamięta o ludziach, którzy zainteresowani są zgłębieniem tej kultury. W związku z tym organizowane są kursy języka hebrajskiego oraz jidysz, prelekcje wykłady, promocje książek, wernisaże czy programy wolontaryjne. Jak zatem realizowane są przedsięwzięcia? „Od poniedziałku do czwartku działa bardzo aktywnie wspomniany już żydowski Klub Seniora. Wśród szerokiego wachlarzu zajęć, w których uczestniczą członkowie największym zainteresowaniem cieszą się lekcje języka angielskiego oraz kurs komputerowy, a także nauka szycia i izraelskiego tańca. Dla najmłodszych trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych prowadzony jest mini- żłobek, gdzie dzieci poprzez zabawę uczą się współpracy grupowej. Co tydzień w ramach szkółki niedzielnej realizowany jest program edukacyjny dla starszych dzieci. Zarządzana przez naszych pracowników biblioteka imienia Rabina Remu posiada ponad 2000 pozycji, do których zaliczają się proza izraelska, Tora i Talmud, wspomnienia, albumy, komiksy, podręczniki i słowniki. Otwarta jest od poniedziałku do czwartku” – mówi Agata Mucha.
JCC ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Jednym z nich była zorganizowana 4 czerwca br. „Noc Synagog”- 7@nite, której program przyciągną ponad 6 tysięcy uczestników. „Noc Synagog” była ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Każda synagoga przyciągała inną atrakcją: koncertem, wykładem, wystawą, prezentacją multimedialną, dyskusją oraz warsztatami plastycznymi. Nieocenioną pomocą okazała się pomoc wolontariuszy, którzy niestrudzenie udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania zainteresowanych, a także czuwali nad porządkiem wydarzeń” –potwierdza Agata Mucha.
Jak zatem wygląda wolontariat w JCC? „Program wolontaryjny w JCC przeznaczony jest w szczególności dla uczniów szkół średnich oraz studentów krakowskich uczelni, którzy pragną zgłębiać kulturę żydowską.
Wolontariuszom oferujemy elastyczne godziny pełnienia dyżurów, możliwość nieodpłatnego uczestniczenia w programie centrum, liczne spotkania informacyjne, szkolenia mające na celu podniesienie poziomu ich wiedzy o życiu żydowskim dzisiaj.
W pakiet szkoleń wchodzą spotkania z pracownikami JCC, przedstawicielami gminy żydowskiej, wykłady z zakresu historii i kultury żydowskiej, spotkanie z genealogiem, wycieczki po Kazimierzu a także liczne spotkania integracyjne.
Wolontariusze aktywnie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Centrum. Biorąc bezpośredni udział w obchodach świąt żydowskich mają niepowtarzalną szansę integracji z członkami społeczności żydowskiej.
Na co dzień, pełniąc dyżury w recepcji, po wcześniej przebytych szkoleniach udzielają interesujących informacji turystom, zwłaszcza z zagranicy na temat żydowskiego Kazimierza”
JCC Centrum Społeczności Żydowskiej (bowiem taka nazwa kryje się pod angielskim skrótem JCC) zaprasza wszystkich zainteresowanych do swojej siedziby przy ulicy Miodowej 24.
Źródło: Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie