Rozmazane szminki na Instagramie uświadamiają, nie szpecą [WARCINASLADOWANIA]
Od pewnego czasu kobiety z całego świata umieszczają na Instagramie zdjęcia z rozmazanymi szminkami. Niezależnie od tego, czy to celebrytki, modelki czy zwykłe dziewczyny, wszystkie zachęcają i wspierają brytyjską organizację Jo’s Cancer Trust. I robią to w doskonały, symboliczny sposób!
Jo’s Cancer Trust ma na celu promowanie profilaktyki związanej z rakiem szyjki macicy. Wspomniane rozmazane szminki nawiązują do regularnych badań cytologicznych, czyli popularnie mówiąc, rozmazów. I podobnie, jak miało to miejsce w przypadku słynnego ALS Ice Bucket Challenge, nominują do zrobienia podobnego zdjęcia kolejne osoby.
Rak szyjki macicy jest zazwyczaj powiązany z infekcją wirusem HPV i dotyka najczęściej kobiet poniżej 35-go roku życia. Jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u kobiet na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych rocznie diagnozowanych jest 12 tysięcy przypadków, z czego ponad 4 tysiące kobiet umiera. Ale statystyki są okrutne - ponad 8 milionów dorosłych kobiet (w USA) nie wykonywało regularnych badań cytologicznych w ciągu ostatnich pięciu lat.
A te mogą pomóc w wykryciu raka we wczesnym stadium, znacząco zwiększając szanse na przeżycie. Według najnowszych wytycznych, kobiety pomiędzy 21. a 65. rokiem życia powinny wykonywać badania cytologiczne regularnie co 3 lata. Być może akcja na Instagramie będzie miała przełożenie na zwiększenie świadomości o zagrożeniu.
Zatem drogie Czytelniczki - selfie z rozmazaną szminką oznaczamy hashtagiem #SmearforSmear, nie tylko na Instagramie, ale i na Twitterze czy Facebooku. A może warto wymyślić polski odpowiednik? Do dzieła!
—
Cykl „Warci Naśladowania” służy przekazywaniu najlepszych praktyk na polskim rynku. Będziemy ukazywać wybrane kampanie społeczne i charytatywne, pokazywać sylwetki osób przyczyniających się do szerokiego akcentowania problemów wykluczonych i potrzebujących pomocy. W tym celu tworzony specjalny hashtag #warcinasladowania, którym będziemy informować o działaniach w sieci, a w serwisie Technologie.ngo.pl prowadzony będzie cykl WARCINASLADOWANIA.
Źródło: Technologie.ngo.pl