W Katowicach zakończyła się regionalna konferencja na temat modelu współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych „Zrozumieć TEN model”, zorganizowana przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT. Patronat nad imprezą sprawował portal ngo.pl.
Konferencja była podsumowaniem projektu systemowego „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych - wypracowanie i upowszechnienie standardów współpracy”, realizowanego przez Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Instytut Spraw Publicznych, Collegium Civitas, Związek Miast Polskich, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.
Niedostateczny z współpracy
O niuansach, dystansach i wyzwaniach wypracowanego modelu współpracy pomiędzy administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi w ramach projektu systemowego, jako pierwszy, opowiedział Kamil Bobek z Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
– Model współpracy opiera się na trzech płaszczyznach: współpracy w zakresie tworzenia polityk publicznych, realizacji zadań publicznych oraz tworzenia warunków do społecznej aktywności – przekonywał Kamil Bobek.
– Model, który powstał wydaje się czymś oczywistym, nie odkryliśmy tu żadnej Ameryki. Organizacje i urzędy nigdy nie osiągną tego samego poziomu finansowego i kadrowego, bo to niemożliwe. W tej chwili pozarządówka jest bardziej klientem niż partnerem urzędów. Dlatego trzeba znaleźć wspólny mianownik do działania – wyjaśniał Piotr Masłowski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, sekretarz Grup Roboczych wypracowujących Model Współpracy.
Efektem projektu systemowego „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych - wypracowanie i upowszechnienie standardów współpracy” jest tzw. Indeks Jakości Współpracy, narzędzie pozwalające na monitorowanie jakości współpracy międzysektorowej.
– Obecnie Indeks Jakości Współpracy między jednostkami samorządu a organizacjami pozarządowymi na poziomie krajowym wynosi 39,9%. Docelowo chcielibyśmy, żeby wynosił 100% – powiedział Kamil Bobek.
– Te 39,9% to mniej niż 50%, a więc jest to szkolna ocena niedostateczna – skwitował prowadzący konferencję Przemysław Jedlecki z Gazety Wyborczej.
Opole świeci przykładem
Żywym przykładem dobrze funkcjonującego modelu współpracy jest Opole, 125-tysięczne miasto, które w strukturach urzędu miasta powołało zespół konsultacyjny ds. organizacji pozarządowych oraz pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
– Prowadzimy specjalną stronę internetową dla organizacji, od kilku lat organizujemy kampanię promującą przekazywanie 1% na rzecz organizacji, prowadzimy konsultacje, a same stowarzyszenia mogą liczyć na bardzo preferencyjne stawki lokalowe na terenie miasta Opola. Zdaję sobie sprawę, że błędy są zarówno po stronie organizacji, jak i samorządu. Dlatego dbajmy o kulturę współpracy – nawoływał w swoim wystąpieniu Przemysław Parkitny, pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Miasta Opola.
Z kolei o doświadczeniach samych organizacji z Opola opowiedział Tomasz Kosmala, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu.
– Warto się zastanowić, jak budować wzajemne relacje informacyjne. Dziś jest tak, że coraz więcej organizacji nie bierze udziału w konsultacjach rocznych programów współpracy ze względu na brak jakiejkolwiek informacji zwrotnej ze strony urzędów. Czasem organizacje świadomie nie podejmują takich działań, a powinny… w interesie nas wszystkich – mówił Tomasz Kosmala.
W Katowicach też chcą współpracować
O otwartości urzędów wobec organizacji w stolicy Górnego Śląska przekonywała Małgorzata Moryń- Trzęsimiech, naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Miasta Katowice.
– Od 2008 roku sukcesywnie rośnie wielkość środków finansowych przekazywanych organizacjom pozarządowym. Oprócz tego, miasto aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych we współpracy z organizacjami. Na stronie internetowej miasta jest również specjalna zakładka dla organizacji pozarządowych, gdzie znajdują się aktualne informacje o szkoleniach, konkursach i imprezach dla trzeciego sektora – stwierdziła Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.
Jako przykład dobrych praktyk zaprezentowano m.in. projekt „Miejska dżungla”, mający na celu przybliżenie, szczególnie ludziom młodym, problemów osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie zajmowaniu miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. W samej stolicy województwa to poważny problem, bo tutaj co siódma osoba jest niepełnosprawna.
– Patrole młodzieży szkolnej, harcerzy, Policji i Straży Miejskiej sprawdzali, czy samochody nie zajmują miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Tym, którzy zajmowali te miejsca, wręczano „społeczne” mandaty – dodała.
Konferencję podsumował dr hab. Piotr Wróblewski, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, który zastanawiał się nad postrzeganiem zaprezentowanego modelu współpracy z perspektywy akademickiej.
– Ten model jest modelem ikonograficznym, uwypuklającym w sposób szczególny relacje prawne i administracyjne. Nie zapominajmy jednak o tym, że jest coś jeszcze, moralność – spuentował naukowiec.
Część artystyczną imprezy uświetnił zespół Po sygnale odjazdu oraz grupa artystyczna Korelacje, która zaprezentowała „urzędniczy” skecz, nawiązujący do tematyki konferencji.
Imprezę przygotowało Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika, ośrodek Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.
Źródło: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS