Rozmawiali o dorosłości osób z niepełnosprawnościami
6 października prawie 300 osób spotkało się we Wrocławiu na konferencji „Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi – wyzwania dla medycyny i społeczeństwa”, organizowanej przez Fundację „Potrafię Pomóc” oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Poruszaliśmy tematy ważne, a zarazem rzadko omawiane, np. seksualność i zdrowie psychiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną czy dyskryminacja pacjentów mających trudności z komunikacją.
Zdrowie psychiczne i seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną czy dyskryminacja pacjentów mających problemy z komunikacją w gabinetach lekarskich czy w urzędach. To tylko kilka tematów, o których dyskutowało prawie 300 uczestników zorganizowanej w ten weekend we Wrocławiu konferencji „Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi – wyzwania dla medycyny i społeczeństwa”.
Organizatorzy wydarzenia to Fundacja „Potrafię Pomóc” oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści – między innymi lekarze specjalizujący się w chorobach rzadkich, jak również przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy realizują nowatorskie pomysły pomocy.
Wśród publiczności szczególne poruszenie oraz wiele emocji - i smutnych, i radosnych - wywołały wystąpienia osób z niepełnosprawnościami, które w czasie konferencji zabrały głos oraz samodzielnie opowiedziały o swoim życiu i marzeniach. Ewa i Wiktoria urodziły się z zespołem Pradera-Williego, chorobą wiecznego głodu. W trakcie konferencji głos zabrali również goście z Cafe Równik.
Duże oczekiwania i emocje budził także ostatni z zaplanowanych wykładów. Seksuolog, prof. nadzw. dr hab. Remigiusz Kijak, poruszył temat, który wciąż stanowi tabu – mówił o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Po wykładach nie zabrakło czasu na dyskusję i wnioski. To refleksje prezesa Fundacji „Potrafię Pomóc”, pana Adama Komara: „Ważne by pamiętać o tym, że potrzebna jest opieka wspierająca a nie wyręczająca. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są świadome swoich potrzeb, oczekują traktowania podmiotowego, a nie przedmiotowego. Nie można infantylizować kontaktów z osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Ważne, by nie popełniać tego błędu, np. w gabinetach lekarskich. Niestety, zdarza się, że lekarz, zamiast nawiązywać kontakt i relacje z osobą z niepełnosprawnością, koncentruje się wyłącznie na rozmowie z opiekunem.”
„Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi” to kolejna z serii konferencji współorganizowanych przez wrocławską Fundację „Potrafię Pomóc”. Takie spotkania na celu mają przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzicom, którzy w czasie konferencji otrzymują informacje o tym, jak radzić sobie w codziennym życiu, w jaki sposób pomóc, jak przedstawiają się najnowsze badania naukowe. Ważny jest wymiar praktyczny - to szansa, by skonsultować się ze specjalistami, ekspertami w swojej dziedzinie. Wiedzę, której próżno szukać w książkach, mogą również zyskać terapeuci, pedagodzy, psycholodzy czy studenci. Konferencje cieszą się dużym zainteresowaniem.
Sobotnia konferencja współfinansowana była ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Miasta Wrocławia – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach projektu “Wrocław bez barier, czyli dzieci mają głos – edycja 3”. Jednym z punktów konferencji było wręczenie certyfikatów „Wrocław bez barier” dla osób, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw, które wyróżniają się postawą godną naśladowania, podejmując działania na rzecz pełnej dostępności i integracji.
Źródło: Fundacja "Potrafię Pomóc" na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Wadami Rozwojowymi