Równo, równi. Premiera bezpłatnej aplikacji mobilnej, która wspiera równy podział obowiązkami domowymi
Równo, równiej… Efektem wielomiesięcznej współpracy Instytutu Spraw Publicznych z agencją Performante jest bezpłatna, „zaangażowana społecznie” aplikacja MICASA, która ułatwia podział domowych obowiązków. Spacer z psem, pranie, koszenie trawy, odprowadzanie dziecka do przedszkola – proza życia?
Owszem. A także doskonałe źródło codziennych konfliktów. No, bo „ja robię to lepiej”, „to powinno być inaczej”, a przede wszystkim „teraz twoja kolej” i „to zawsze na mojej głowie”.
I choć idealny model rodziny według większości Polek i Polaków to model partnerski z podziałem obowiązków, dużo rzadziej jednak staje się on rzeczywistością. Z licznych badań wynika, że to kobiety mają większy udział w wykonywaniu zadań związanych z opieką nad dzieckiem oraz porządkami domowymi. Jak wynika m.in. z sondażu CBOS z 2013 roku w większości polskich rodzin nadal to głównie kobiety obarczane są prasowaniem (82%), praniem (81%), przygotowywaniem posiłków (67%), zmywaniem naczyń (58%), rutynowym sprzątaniem (58%) i gruntownymi porządkami (54%).
Badacze z Instytutu Spraw Publicznych od dawna zwracają uwagę, że taki podział obowiązków między kobietami i mężczyznami, wpływa na mniejszą aktywność kobiet w życiu zawodowym i publicznym.
Czy można ten utrwalony model zmienić?
Instytut Spraw Publicznych wraz z agencją marketingową Performante postanowili do zmiany tej sytuacji wykorzystać nowe technologie.
Efektem wielomiesięcznej współpracy fundacji z agencją Performante jest bezpłatna, „zaangażowana społecznie” aplikacja MICASA, która ułatwia podział domowych obowiązków. Oparta na koncepcie tzw. grywalizacji – zamienia codzienną konieczność w angażujące wyzwanie.
Aplikacja MICASA stworzona została z myślą o osobach, którym zależy na partnerskim podziale zadań i które swobodnie poruszają się w świecie nowoczesnych technologii. Dzięki aplikacji codzienna rutyna stanie się świetną zabawą, a wzajemne wsparcie przyczyni się do budowania harmonijnych relacji.
Użytkownicy przy pomocy listy zadań planują swoje obowiązki i wykonując je zbierają punkty. Celem gry jest zebranie jak najbardziej zbliżonej liczby punktów, czyli doprowadzenie do równego podziału domowych prac.
Jak działa MICASA?
Stwórzcie listę zadań i rywalizujcie na punkty. Śledźcie postępy, by dzielić się po równo!
Obowiązki domowe… nic fajnego, prawda? A jednak, ktoś musi się nimi zająć. MICASA powstała, by zamienić codzienną konieczność w angażujące wyzwanie i przez to promować równy podział zadań w polskich parach. By rozpocząć zabawę, pobierz aplikację i zaproś partnera - wystarczy już tylko połączyć konta…
…gdy już sparujecie swoje urządzenia, jesteście gotowi do rywalizacji. Stwórzcie własną listę zadań domowych lub skorzystajcie z domyślnej puli. Do pojedynczych zadań przypisane są określone wartości punktów, które możecie edytować w każdym momencie. Wszystkie obowiązki trafiają do Waszej wspólnej Puli Zadań.
Każde z zadań z puli może zostać podjęte przez jedno z Was; jeśli uważasz, że to działka Twojego partnera, poproś go o pomoc! Po wykonaniu zadania, druga osoba akceptuje jego realizację. W razie zastrzeżeń, zamiast tego, można cofnąć zadanie do ponownego wykonania.
W trakcie rywalizacji, możecie śledzić Wasz podział obowiązków w trwającym okresie czasu oraz historycznie. Wasz cel to podział 50%-50%, ale nie zrażajcie się, jeśli trochę Wam brakuje - osiągnięcie równego podziału zadań, tak samo jak pełnia szczęścia w związku - wymaga trochę pracy ;)
Jak pobrać aplikację?
Aplikacja jest całkowicie darmowa i dostępna na wszystkich telefonach z systemem Android.
W przygotowaniu aplikacji agencję Performante wspierał warszawski software house El Passion.
Projekt realizowany jest przez wszystkie podmioty pro bono.
Źródło: Instytut Spraw Publicznych