(PAP) Głównym tematem konferencji „Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie” była sytuacja osób niepełnosprawnych na wsiach.
Spotkanie rozpoczęła Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, która odczytała list Prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników konferencji.
Doc. dr Jarosław Żbikowski z PSWBP przedstawił stan badań naukowych dotyczących sytuacji niepełnosprawnych mieszkańców wsi. Po jego wystąpieniu odbyła się dyskusja o roli organizacji pozarządowych w realizacji rozwiązań systemowych, służących poprawie sytuacji osób z niepełnosprawnością.
Dr Katarzyna Roszewska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zaprezentowała najważniejsze informacje dotyczące wdrażania w Polsce konwencji ONZ o prawach niepełnosprawnych.
Reprezentanci organizacji pozarządowych przedstawiali swoje doświadczenia związane z realizacją działań i projektów skierowanych do niepełnosprawnych mieszkańców terenów wiejskich. Elżbieta Głogowska i Iwona Plater zaprezentowały działalność Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Rafał Kramza z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przedstawił Program Rozwoju Bibliotek, a Zbigniew Witkowski, opiekun e-Centrum w gminie Gdów, opowiedział o zajęciach realizowanych w ramach projektu „e-Centra szansą na usamodzielnienie się niepełnosprawnych mieszkańców z terenów wiejskich” w tej placówce.
Bartosz Mioduszewski z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo poprowadził panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli: Roman Uhlig – zastępca Prezesa Zarządu PFRON ds. programowych, Przemysław Żydok z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Ewa Stokłuska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Agata Spała z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo.
Głównymi tematami panelu były sposoby kompleksowego wsparcia oraz aktywizacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych mieszkańców terenów wiejskich, a dyskusja, która wywiązała się po jego zakończeniu, pokazała, że wszyscy uczestnicy konferencji mają świadomość konieczności wyrównywania szans niepełnosprawnych mieszkańców wsi.
Konferencja „Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie”, która odbyła się 22 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo