Każdy zasługuje na równy start w edukację. Jednak nie wszyscy uczniowie mają takie szanse. We wrześniu na ławkach królują kolorowe gumki, brokatowe długopisy i pachnące pisaki. Kto nie ma się czym pochwalić, zaimponować kolegom i koleżankom na starcie, ma gorzej.
Obowiązek edukacyjny
Zgodnie z aktualnymi przepisami od września do polskich szkół trafi kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci. Oprócz nich w placówkach edukacyjnych uczą się też inne dzieci z doświadczeniem uchodźstwa i migracji.
„To ogromne wyzwanie dla rodziców. W niektórych rodzinach, które zgłaszają się do nas po wsparcie jest kilkoro dzieci. Tym rodzinom trudno jest wyposażyć każde dziecko w odpowiednie artykuły szkolne” – mówi asystentka integracyjna współpracująca na co dzień z rodzinami uchodźczymi.
Według danych z raportu przeprowadzonego dla sieci Empik wynika, że wyprawka szkolna to dla ponad połowy rodziców koszt powyżej 500 złotych. Tylko 13 procent zmieści się w kwocie 300 złotych, przyznawanej z programu „Dobry start”. Z raportu wynika również, że niemal co trzeci rodzic wyda na wyprawkę szkolną od 501 do 700 złotych (30 proc.), a co piąty (22 proc.) ponad 700 złotych.
Realne koszty
„Nie oszukujmy się, kwestia kosztów szkolnej wyprawki to jedynie czubek góry lodowej” – zauważa Lidia Prokopowicz, edukatorka antydyskryminacyjna, była nauczycielka. „We wrześniu na ławkach królują kolorowe gumki, brokatowe długopisy i pachnące pisaki. Kto nie ma się czym pochwalić, zaimponować kolegom i koleżankom na starcie, ma gorzej. Niestety najczęstszym powodem dyskryminacji w polskiej szkole jest kwestia ubóstwa. Tak wygląda rzeczywistość w prawie każdej placówce, niezależnie od tego, jak bardzo staramy się, by było inaczej. Dobra materialne nas określają”.
Kto z nas nie pamięta pierwszego dnia w szkole i tej ekscytacji! Świeże, jeszcze nieużywane zeszyty, stylowy plecak, piórnik, a w nim nowe ołówki, kredki i farby – taki zestaw z pewnością sprawiał nam radość. Gorzej, gdy nasi rodzice nie mogli sobie pozwolić na wszystkie potrzebne akcesoria.
Wsparcie dla rodzin
Dlatego Fundacja Inicjatywa Dom Otwarty już po raz ósmy organizuje zbiórkę artykułów szkolnych dla małych uchodźców. Akcja ma na celu wsparcie dzieci z doświadczeniem migracji, aby zapewnić im równe szanse edukacyjne i umożliwić start w nowym środowisku na równi z kolegami i koleżankami.
„Zgromadzone artykuły szkolne pomogą dzieciom spokojnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych, budując ich poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Każde dziecko zasługuje na możliwość zdobywania wiedzy i rozwijania swoich umiejętności w sprzyjających warunkach. Nasza zbiórka ma na celu dostarczenie niezbędnych artykułów szkolnych, takich jak zeszyty, piórniki, plecaki, przybory do pisania i rysowania, które pozwolą dzieciom cieszyć się edukacją na równych zasadach z rówieśnikami” – opowiada Natalia Gebert, prezeska Fundacja Inicjatywa Dom Otwarty.
Bądź częścią zmiany
Ty również możesz pomóc wyrównać szanse edukacyjne dzieci. Artykuły szkolne zbieramy do 10 września, szczegóły zbiórki dostępne na stronie www.domotwarty.org. Jeśli jesteś zabiegany, fundacja umożliwia również przekazanie darowizny, za którą zostaną zakupione wszystkie potrzebne przedmioty. Każdy może dołączyć do zbiórki – jeden czy dwa zeszyty to tak mało, a pomoże wnieść wielką zmianę w szkolne życie dziecka.
🔔Dołącz do zbiórki na stronie www.domotwarty.org.
Źródło: Fundacja Inicjatywa Dom Otwarty