Stowarzyszenie „w Praktyce, Teorii, Działaniu” (SwPTD) we współpracy z Fundacją Pro Re Publica podjęły inicjatywę, której celem jest zrównanie praw w dostępie do zasiłku macierzyńskiego wszystkich pracujących kobiet bez względu na umowę w ramach, której są zatrudnione. Propozycje odpowiednich zmian w ustawach zostały już przesłane do Prezydenta RP, Pani Premier, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Komisji Sejmowej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek macierzyński przysługuje osobom, które w dniu urodzenia dziecka podlegały ubezpieczeniu chorobowemu. Niestety realnie wiele kobiet po zajściu w ciąże traci pracę, a tym samym ubezpieczenie chorobowe i prawo do zasiłku macierzyńskiego, niezależnie od tego jak długo odprowadzały składkę.
Pewne zasiłku macierzyńskiego mogą być tylko przyszłe mamy zatrudnione w oparciu o umowy o pracę na czas określony i nieokreślony- prawo je chroni i pracodawca nie może ich zwolnić. W gorszej sytuacji są kobiety zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie, umowę na zastępstwo, umowę aktywizacyjną, umowę na okres próbny poniżej trzeciego miesiąca ciąży, umowę tymczasową czyli tzw. umowy śmieciowe. W ich przypadku pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy do czasu porodu (np. w przypadku umów podpisywanych co miesiąc), może ją nawet zerwać w efekcie czego wiele kobiet traci pracę w chwili kiedy powiedzą o ciąży. Nie podlegają one również ochronie w chwili upadku zakładu pracy. Potwierdzają to m.in. relacje kobiet, które kontaktują się z SwPTD.
Stowarzyszenie „w Praktyce, Teorii, Działaniu” i Fundacja Pro Re Publica postanowiły to zmienić przesyłając do Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego, Pani Premier Ewy Kopacz, Pana Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza raz Sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny propozycję modyfikacji przepisów, które będą przeciwdziałać obecnej, niekorzystnej sytuacji. Obie organizacje będą też lobbować na rzecz wprowadzenia zmiany w przepisach, które zrównają prawa wszystkich kobiet. Dodatkowo SwPTD wciąż zbiera relacje od pań, które straciły pracę w trakcie ciąży, a tym samym utraciły prawo do zasiłku oraz stara się doradzić kobietom, które boją się utraty pracy z powodu ciąży.
Proponowane przez obie organizacje zmiany obejmują:
- przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego wszystkim kobietom, które odprowadzały składkę na ubezpieczenie chorobowe jednak po zajściu w ciąże utraciły pracę;
- dopuszczenie możliwości skorzystania z pełnego zasiłku macierzyńskiego przez innego członka rodziny jeśli kobiecie nie przysługuje zasiłek macierzyński i chce ona szukać pracy po urodzeniu dziecka.
Liczymy na to, że w dobie niskiego przyrostu naturalnego, promocji polityki prorodzinnej zarówno Pan Prezydent, Pani Premier, Pan Minister oraz posłowie i posłanki ze wszystkich partii, niezależnie od poglądów poprą naszą inicjatywę wprowadzając odpowiednie zmiany w prawie jeszcze przed końcem kadencji.
Pobierz
-
Propozycja zmian w prawie
pdf ・206.03 kB