Rowerzyści Zagłębia Miedziowego na Europejskim Zlocie „Green Route” w Wuppertal
W maju 2018 r. Stowarzyszenie Turystki Rowerowej EKORAMA-LEGNICA uczestniczyło w dwudziestoleciu powstania Stowarzyszenia Grüne Weg w Wuppertalu, miasta partnerskiego Legnicy. Celem tego wydarzenia, jest rozwijanie kontaktów między społecznościami miast partnerskich na niwie turystyki rowerowej, co służy realizacji działań na rzecz integracji europejskiej.
Wtorek 29 maja
Rozpoczynamy wydarzenie od pakowania bagaży i rowerów do autokaru. Każdy rower musi być zabezpieczony przed uszkodzeniem. Następnie wyruszamy pełni pozytywnych oczekiwań.
Środa 30 maja
Przybywamy autokarem do hotelu w Wuppertalu. Po drodze mijamy ekipę rowerzystów ze Schwerina. Okazało się, że rowerem w mieście jedzie się szybciej. Spodziewaliśmy się dramatycznych widoków po oberwaniu chmury w tym mieście, jednak mieszkańcy uporali się już ze skutkami ulewy. O ulewie przypominały jedynie stosy przedmiotów wystawionych na ulicę po zalaniu.
Wieczorem udaliśmy się na kolację „All the World is Green” w pobliżu wieży Anny. Uhonorowano twórców idei „Zielonej Drogi” z Anglii z miasta South Tyneside. Po kolacji odwiedzono ważne miejsce dla rowerzystów, mianowicie pamiątkowe drzewo posadzone przez rowerzystów w 2003 roku. Obok stoi pomnik roweru z pamiątkowymi wpisami z miast partnerskich Wuppertalu.
Czwartek 31 maja, dzień muzyczny
Cała wycieczka składała się z przejazdów między „muzycznymi stacjami”. Każda ekipa rowerowa miała swoją stację i przy każdej „stacji” poszczególne grupy z różnych krajów prezentowały swoje przygotowane piosenki. Pierwsi na schodach Tippen – Tappen – Tonchen śpiewali gospodarze, byliśmy pod wrażeniem kunsztu wykonawców. Nasza pieśń, „Sen o Warszawie” Niemena, wykonana była na wspomnianych „stacjach” jako ostania. Porwaliśmy wszystkich entuzjazmem.
Zwiedzaliśmy również prywatny ogród z rzeźbą „Little Angel of the North”. Jest to kopia olbrzymiego monumentu znajdującego się w Anglii. Miniatura jest prezentem dla angielki od jej męża mieszkającego w Wuppertalu.
Odwiedziliśmy też „stację” edukacyjną - zachwycaliśmy się ponad stuletnim ogrodem oraz słuchaliśmy historii o banku zanikających gatunków roślin.
Kolejny punkt naszego rowerowego rajdu to brzeg rzeki Wupper nad którą odbyły się kolejne zawody pływających kaczek. Każdy kraj miał swoją kaczkę w barwach narodowych. Pierwsze miejsce zajęła kaczka Shwerina natomiast nasza zajęła piękne trzecie miejsce.
Po kilkunastu rowerowych kilometrach dotarliśmy do nieczynnego peronu kolejowego, który jest początkiem wspaniałej 50 kilometrowej trasy rowerowej prowadzącej po nieczynnych torowiskach. Przejazdy wiaduktami na wysokości dachów, tunele dawały niezwykłe wrażenia.
Bardzo ważnym punktem rajdu i całego wyjazdu na było odsłonięcie drogowskazu do wszystkich miast partnerskich Wuppertalu. Drogowskaz znajduje się na stacji Utopiastadt, w uroczystości uczestniczyła burmistrz miasta Wuppertal natomiast bezpośredniego odsłonięcia poszczególnych drogowskazów dokonywali rowerzyści – przedstawiciele konkretnych miast.
Piątek 1 czerwca Rolling Stones Biketour
Dzień rozpoczęliśmy od deszczowego spaceru do domu i pomnika fabrykanta Fryderyka Engelsa. Następnie powędrowaliśmy na most Swinging Bridge na którym tańczyliśmy do śpiewu rowerzystów z Francji. Na moście odbyła się uroczystość „toczących kamieni”, które każda delegacja przywiozła ze swojego miasta.
Kolejne wydarzenie odbyło się w ratuszu gdzie spotkaliśmy się z Andreasem Mucke, nadburmistrzem Wuppertalu i wieloma innymi przedstawicielami miasta. Odbyły się uroczyste zarazem wzruszające przemowy i wspomnienia z działań rowerowych oraz podkreślenie znaczenia turystyki rowerowej dla integracji europejskiej. Obiad zjedliśmy w pięknej restauracji Brauhaus, która wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie, pierwotnie jako basen pływacki następnie browar.
Popołudnie spędziliśmy w parku rzeźb Waldfrieden, angielskiego artysty Tony Cragg. Niezwykłe wrażenie wywołała w nas, otoczona futurystycznymi rzeźbami, awangardowa willa artysty, do której zostaliśmy zaproszeni przez autora dzieł.
Wieczór spędziliśmy w teatrze Piny Baush. Niektórzy uczestnicy znali twórczość tej wybitnej artystki i z niecierpliwością czekano na magię następcy zmarłej tancerki.
Sobota 2 czerwca
Sobotę rozpoczęliśmy w cesarskim wagonie podwieszanej kolejki Shwebebahn. Wuppertalczycy zawsze z uśmiechem pozdrawiają ten zabytkowy wagon. Trasa wiedzie nad rzeką Wupper i daje wiele walorów poznawczych. Przypominaliśmy sobie miejsca w których byliśmy rowerami.
Wieczór przeznaczony był na jubileuszowe przyjęcie, które nazwano „20 lat Zielonej Drogi”.
Organizatorzy wskazali drogę zielonymi butami do miejsca przyjęcia. Uroczystość rozpoczęła się od poczęstunku wśród pamiątkowych plansz związanymi ze spotkaniami miast partnerskich.
Znakomici prowadzący Klaus i Wolfgang wprowadzili we wspomnieniowy nastrój. Utalentowana multiinstrumentalistka akompaniowała i zaśpiewała utwory związane z każdym miastem partnerskim Wuppertalu. Największy aplauz zdobyła piosenka wykonana po polsku. Każde miasto miało film poświęcony kontaktom z Grüne Weg. Rowerzyści z Zagłębia Miedziowego porównali organizację Zielona Droga do orkiestry, która składa się z samych wspaniałych dyrygentów i nadal fantastycznie funkcjonuje po czym wręczono miedziane długopisy symbolizujące batuty. Zaszczytem dla Ekoramy było przyjęcie honorowego członkostwa wręczonego Wolfgangowi i Klausowi. Wszystkie miasta partnerskie uczestniczące w Zlocie otrzymały pamiątki związane z Zagłębiem Miedziowym.
Po uroczystościach nastąpiły serdeczne rozmowy pomiędzy uczestnikami Zlotu, planowanie następnych wydarzeń rowerowo – poznawczych.
Stowarzyszenie Grüne Weg doskonale przygotowało jubileuszowe rowerowe święto. Dziękujemy.
Dziękujemy za finansowe i merytoryczne wsparcie naszych działań:
Tadeuszowi Krzakowskiemu, Prezydentowi Miasta Legnica
Fundacji KGHM Polska Miedź
Michałowi Topolnickiemu, Dyrektorowi Huty Miedzi Legnica
Źródło: STR Ekorama-Legnica