Rosną nam nowi programiści – dzieci z Wrocławia odkrywały tajniki kodowania
Grupa kilkudziesięciu małych podopiecznych Fundacji Ładne Historie miała okazję zanurzyć się w świecie IT podczas wyjątkowych warsztatów. Dzięki inicjatywie zorganizowanej we współpracy z SoftServe Poland najmłodsi mogli nie tylko zdobyć pierwsze doświadczenia w kodowaniu, ale także zobaczyć, jak od środka funkcjonuje nowoczesna firma technologiczna.
Dzieciaki pierwsze kroki w świecie kodu stawiały pod okiem doświadczonych pracowników firmy SoftServe Poland, w której wrocławskiej siedzibie na przełomie czerwca i lipca odbywały się te zajęcia. Miały także okazję zwiedzić biuro, poznać część zespołu oraz dowiedzieć się, jak wygląda na co dzień praca specjalistów IT.
Dzieci podeszły do tego z ogromnym entuzjazmem.
– Zajęcia były ciekawe, fajnie się bawiłam i nauczyłam się dużo rzeczy. Między innymi jak się robi ludzika z machającą ręką i jak zrobić swoją planszę, na której można grać. Ja bym dała pięć gwiazdek – mówi 11-letnia Zosia, jedna z uczestniczek warsztatów.
– Bardzo mi się podobało, ponieważ to był kurs z Roblox Studio, a pan, który go prowadził, był bardzo miły. Byłem zaskoczony, jak po napisaniu kilku słów monetka, którą stworzyłem, zaczęła się kręcić. Gdy urosnę, chciałbym być słynnym programistą – jak Bill Gates! – dodaje inny uczestnik – Szymon, lat 9.
A jak warsztaty będą wspominać prowadzący? – Te zajęcia były dla mnie niezwykle odświeżającym doświadczeniem – przyznaje Igor Bieńkowski, Senior Software Engineer w SoftServe Poland. – Jestem pozytywnie zaskoczony tym, jak szybko dzieci przyswajały nowe informacje i jak intuicyjne były dla nich zadania, które przygotowaliśmy. Rozwiązania, które proponowały, były naprawdę kreatywne i nieoczywiste. Ich ciekawość świata i technologii jest niesamowita – zadawały mnóstwo trafnych pytań, często wykraczających poza podstawy, które omawialiśmy – dodaje.
Marta Sobala z Fundacji Ładne Historie podkreśla znaczenie takich inicjatyw dla rozwoju dzieci: – Nasza fundacja powstała z myślą o łączeniu edukacji, kultury i sztuki w sposób, który inspiruje do współdziałania i rozbudza kreatywność. Warsztaty programowania w SoftServe Poland doskonale się w to wpisują. Dzięki takim projektom najmłodsi nie tylko zdobywają nowe umiejętności, ale także budują pewność siebie, rozwijają logiczne myślenie i poznają nowe ścieżki rozwoju. To szczególnie ważne, ponieważ pomaga wyrównywać kompetencje cyfrowe i daje równe szanse wszystkim dzieciom – niezależnie od warunków, w jakich dorastają.
Warsztaty były elementem projektu Generation Tech – to inicjatywa założonej przez firmę SoftServe charytatywnej fundacji Open Eyes. Od ponad dwóch lat skupia się on na edukacji technologicznej dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem tych zagrożonych wykluczeniem społecznym. W jej ramach odbywają się m.in. warsztaty programowania, ale też zbiórki funduszy na dodatkowe działania edukacyjne czy obozy.
– Wierzymy, że edukacja technologiczna najmłodszych to inwestycja w przyszłość. Poprzez projekt Generation Tech chcemy nie tylko uczyć dzieci podstaw programowania, ale także inspirować je do odkrywania własnych talentów i pasji – mówi Michalina Gołąb, Senior Employer Brand Specialist z SoftServe Poland, która była organizatorką warsztatów.
Na zakończenie wydarzenia wszyscy mali uczestnicy otrzymali upominki, które będą przypominać im o tej wyjątkowej przygodzie w świecie technologii.
Open Eyes to fundacja charytatywna założona przez firmę IT SoftServe w 2014 r., działająca na Europie, w szczególności w Ukrainie i w Polsce. Koncentruje się na trzech kluczowych obszarach: wspieraniu placówek medycznych, promowaniu edukacji wśród młodzieży i dzieci oraz pomocy ukraińskim obrońcom i weteranom. Od 2022 r. fundacja oficjalnie działa w Polsce. W 2024 r. uruchomiła w naszym kraju swój pierwszy projekt charytatywny, który polegał na organizacji letniego obozu dla dzieci osieroconych oraz pochodzących z rodzin z ograniczonym dostępem do edukacji z Polski i Ukrainy. Jej główne wysiłki koncentrują się jednak na zapewnianiu kluczowego wsparcia Ukrainie podczas wojny. Fundacja dostarczyła obrońcom i ich rodzinom ponad 3 000 kompletów mundurów i obuwia oraz ponad 1 000 ton pomocy humanitarnej dla ponad 100 000 osób. Dodatkowo ufundowała ponad 350 sztuk niezbędnego sprzętu medycznego do kilku kluczowych szpitali w Ukrainie. W ramach swojej sztandarowej inicjatywy Drive for Life fundacja od 2022 r. przekazała na tereny przyfrontowe ponad 320 karetek pogotowia.
SoftServe to wiodący dostawca usług z zakresu doradztwa IT i transformacji cyfrowej. Firma od 1993 r. wspiera przedsiębiorstwa na całym świecie w zakresie inżynierii cyfrowej, analizy danych, rozwiązań chmurowych czy AI/ML, pomagając im rozwiązywać złożone wyzwania biznesowe i osiągać wymierne rezultaty. SoftServe jest oficjalnym partnerem technologicznym m.in. Amazon Web Services czy Google Cloud Platform. W 2021 i 2023 r. firma otrzymała certyfikat Great Place to Work, tym samym znajdując się w gronie najlepszych pracodawców w Polsce. Obecnie dla SoftServe pracuje około 10 tys. osób na całym świecie, w tym około 1,5 tys. w Polsce, gdzie działa od 2014 r.