„Roślinna szkoła” ruszyła pełną parą! – wydarzenie „Razem dla Klimatu”
„Szkoła ma wpływ na naszą wiedzę. Od najmłodszych lat buduje poziom naszej świadomości […]. W DNA każdej szkoły zapisana musi być poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, solidarność z nimi i myślenie o nich.” (źródło Roślinna Szkoła)
„Roślinna szkoła” to Program Green REV Institute oraz partnerów: Future Food 4 Climate, Klubu Myśli Ekologicznej, Rodziców dla Klimatu, Fundacji Onkologicznej Rakiety, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, zawierający 10 postulatów, które łączą lokalne strategie i polityki dla zrównoważonej żywności oraz wspierają lokalnych rolników i rolniczki poprzez zamówienia publiczne. Roślinna stawia samorząd i szkołę w centrum zielonej transformacji – „Szkoła ma wpływ na naszą wiedzę. Od najmłodszych lat buduje poziom naszej świadomości […]. W DNA każdej szkoły zapisana musi być poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, solidarność z nimi i myślenie o nich.” W ramach Roślinnej Szkoły jest też postulat dot. dostępu do roślinnych posiłków oraz dobrej edukacji o klimacie, prawach zwierząt i środowisku”
W ramach Green Advocacy Academy w dniu 5. marca 2024 r. w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odbyło się wydarzenie „Razem dla Klimatu”. W spotkaniu udział wzięły osoby reprezentujące stronę decyzyjną: Ministra Paulina Piechna-Więckiewicz (Ministerstwo Edukacji Narodowej), Minister Mikołaj Dorożała (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś (Koalicja Obywatelska), Adela Gąsiorowska (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich), Prof. Piotr Krajewski (Uniwersytet Łódzki). W drugiej części wydarzenia odbył się panel dyskusyjny z udziałem Joanny Gadomskiej – Biologia z Blondynką, Agaty Sieńczak, Radnego Marka Szolca (Lewica), Marzeny Wichniarz (Rodzice dla Klimatu, Koalicja Future Food 4 Climate) oraz Morgan Janowicz (Green REV Institute). Dyskusja była moderowana przez dr. Marzena Cypryańska-Nezlek z Uniwersytetu SWPS.
Podczas „Razem dla Klimatu” poruszone zostały takie tematy jak edukacja na rzecz systemu żywnościowego czy prawa obywateli i obywatelek do wegetariańskich i wegańskich posiłków w szkołach, przedszkolach, ale także w szpitalach. Adela Gąsiorowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich opowiedziała o działaniach samego Rzecznika w zakresie zwiększenia dostępności do roślinnych posiłków. Do Rzecznika Praw Obywatelskich w 2018 roku wpłynęła skarga od osoby, która miała utrudniony dostęp do posiłków roślinnych. Osoba ta także zwróciła uwagę na to, że w ramach posiłków wegetariańskich serwowano jej m.in. żelatynę, czy nawet mięso z ryb.
„Wszystko zaczyna się od edukacji” mówił Minister Mikołaj Dorożała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dlatego umieszczenie edukacji w centrum zielonej transformacji jest najlepszą drogą do zredukowania negatywnego wpływu jaki wywieramy na naszą planetę, ludzi i zwierzęta.
Obecny system żywnościowy to nie tylko ogromne ilości gazów cieplarnianych, ale również ogromne zużycia wody i terenów na potrzeby przemysłowej produkcji mięsa i nabiału. Grupą najbardziej świadomą potrzeb zmiany są osoby w wieku od 16 do 24 lat. W Wielkiej Brytanii ponad połowa osób w wieku poniżej 25 lat, uważa, że zredukowanie produkcji i konsumpcji produktów mięsnych jest dobrą drogą, aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko. Jesteśmy na dobrej drodze do realnej zmiany, ale wciąż potrzebujemy kolejnych działań edukujących i zmian systemowych.
„Razem dla Klimatu” to również podkreślenie znaczenia współpracy między obywatelami, obywatelkami, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, stroną ekspercką i decyzyjną. Potrzebujemy wspólnych, skoordynowanych działań dla naszego wspólnego dobra, dla przyszłych pokoleń i zwierząt. Musimy odejść od denilaizmu, populizmu, dzielenia i straszenia. Musimy odebrać system żywnościowy przemysłowi. Zmiany klimatyczne, środowisko stało się tematem kontrowersyjnym, a to powinien być temat priorytetowy w każdym medium.
Do Programu „Roślinna Szkoła” dołącza coraz więcej osób kandydujących w wyborach samorządowych, osób aktywistycznych, osób eksperckich i szkół z różnych części Polski. Osoby kandydujące do samorządów, decydenci i decydentki są zaproszeni do bycia Ambasadorami i Ambasadorkami Roślinnej Szkoły. To właśnie lokalni decydenci i decydentki są i będą motorem dla współpracy na rzecz zdrowia publicznego, klimatu, praw zwierząt i człowieka, środowiska.
Jedną z wielu rzeczy, których się nauczyłam i dowiedziałam podczas „Razem dla Klimatu” jest to, aby się nie bać poruszać tematu potrzeby zmiany, walki o przyszłość. Osoby decyzyjne muszą nas usłyszeć i podjąć kroki w stronę edukacji na temat systemu żywnościowego. Jako wolontariuszka Green Advocacy Academy jestem dumna, że moja szkoła zaangażowała się w projekt „Roślinna szkoła” i mam nadzieje, że coraz więcej uczniów i uczennic będzie włączać swoje szkoły do inicjatywy REV’u. Twój głos się liczy!
Źródło: Green REV Institute