Ronald McDonald House wprowadza powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej
Ronald McDonald House,jako pierwsza amerykańska organizacja non-profit, ogłosiła rozpoczęcie pionierskich prac renowacyjnych polegających na wymianie najczęściej dotykanych powierzchni na powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, która ma zdolność eliminowania bakterii, wirusów i grzybów. Pozwoli to lepiej chronić zdrowie dzieci i ich rodzin, którym służy organizacja, a które narażone są na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Zakrojone na szeroką skalę prace renowacyjne zmierzają do zastąpienia stalowych, drewnianych i plastikowych powierzchni dotykowych elementami wykonanymi z trwałych stopów miedzi, takich jak mosiądz czy brąz. Akcja polega na wymianie wielu najczęściej używanych powierzchni, w tym poręczy schodów, zlewów, kranów, stołów, zamków, klamek od szafek czy oparć foteli. jest to szczególnie ważne ponieważ organizacja RHMC to jakby „dom poza domem” dla wielu rodzin z Południowego Wschodu Stanów Zjednoczonych, których członkowie leczeni są w placówkach Akademii Medycznej Karoliny Południowej (MUSC).
Podczas spotkania inaugurującego, które zostało zorganizowane 16 lutego, liderzy RMHC oraz zaproszeni specjaliści w branży miedzianej zaprezentowali wyremontowany obiekt. Przez cały czas trwania prac instalacyjnych, które rozpoczęły się w trzecim kwartale roku 2011, placówka była otwarta, świadcząc swoje usługi jedynie z niewielkimi utrudnieniami.
Wybierając miedź przeciwdrobnoustrojową kierowano się wynikami badań potwierdzającymi jej skuteczność w walce z drobnoustrojami. W październiku 2011 r. opublikowano wyniki klinicznej próby zastosowania miedzi przeciwdrobnoustrojowej, w ramach której dowiedziono, że pacjenci leczeni na oddziałach intensywnej opieki medycznej, przebywający w pokojach wyposażonych w powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej w mniejszym stopniu cierpieli z powodu zakażeń wewnątrzszpitalnych. Dzieje się tak dlatego, że jak dowiedziono na miedzianych powierzchniach dotykowych znajduje się o 97% mniej bakterii, niż na powierzchniach wykonanych z tworzyw sztucznych lub stali. Wnioski z tych badań jednoznacznie sugerują, że zmniejszenie liczby bakterii w otoczeniu pacjentów może wydatnie przyczynić się do obniżenia ryzyka ich zakażenia.
Skuteczność zastosowania powierzchni dotykowych w miedzi przeciwdrobnoustrojowej zostanie również zmierzona w RMHC. Pracownicy Akademii Medycznej Karoliny Południowej dokonali pomiaru ilości bakterii znajdujących się na powierzchniach dotykowych przed wymianą i porównają je z wynikami pomiarów przeprowadzonych już po zastosowaniu miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Wyniki tych badań zostaną opublikowane do trzeciego kwartału 2012 roku.
– Gdy usłyszeliśmy o potwierdzonej naukowo skuteczności miedzi w walce z drobnoustrojami, zapragnęliśmy zostać pierwszą placówką Ronald McDonald House, która przetestuje miedziane powierzchnie dotykowe. Mam nadzieję, że efekty naszych działań zapoczątkują ogólny trend na stosowanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej – oświadczyła Barbara Bond, dyrektor zarządzająca Ronald McDonald House w Charleston. – To dla nas zaszczyt móc współpracować z producentami i dostawcami miedzi, którzy poświęcają swój czas i surowce pomagając nam sprawić, by nasza placówka była jeszcze bezpieczniejsza dla naszych gości i ich dzieci – dodała.
– Ten projekt zastosowania miedzi przeciwdrobnoustrojowej będzie stanowić istotny przykład, który pozwoli jednoznacznie unaocznić amerykańskiemu społeczeństwu jakie korzyści z zastosowania miedzi przeciwdrobnoustrojowej i jej stopów płyną nie tylko dla służby zdrowia, ale także hoteli, restauracji i innych placówek, w których tłumnie zbierają się ludzie – stwierdził Dr Michael Schmidt, profesor i wice dyrektor Katedry Mikrobiologii i Immunologii Akademii Medycznej Karoliny Południowej, a także szef ekipy naukowców prowadzących badania dotyczące skuteczności miedzi przeciwdrobnoustrojowej.
Informacje dodatkowe:
Organizacja finansowana jest przez przedstawicieli przemysłu miedziowego, a jej celem jest wspólna obrona interesów branży i rozwój rynku miedzi bazując na wyjątkowych właściwościach technicznych tego metalu oraz znaczeniu jakie ma dla podniesienia jakości życia. Oprócz siedziby głównej ICA zlokalizowanej w Nowym Jorku, Copper Alliance to również regionalne biura w Nowym Jorku, Brukseli, Santiago i Szanghaju, które wspierają 27 lokalnych centrów promocji miedzi oraz ich członków.
PCPM powstało i działa, by tworzyć warunki na rynku dla zwiększenia konsumpcji na produkty z miedzi i jej stopów. Stawia sobie za cel wszechstronne przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania miedzi, pragnie, by stała się ona materiałem uznanym i pożądanym w dziedzinach takich jak: energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska, czy też zdrowie człowieka.
Źródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi