Rola organizacji pozarządowych w procesie integracji europejskiej
W maju 2004 nastąpi zwieńczenie polskich starań o włączenie Polski do struktur Unii Europejskiej. Spory udział w działaniach na rzecz integracji europejskiej mają organizacje pozarządowe. Działania przedreferendalne organizacji cechowały m.in. różnorodność, twórcze podejście, świadomość potrzeb.
Obecnie polskie organizacje przygotowują się do absorpcji funduszy strukturalnych - biorą udział w konsultacjach FS, prowadzą dialog z władzami (Łącznicy specjaliści ds. FS i rozwoju regionalnego), szkolą specjalistów w tworzeniu projektów (Program EURONGO) itd. Uczestniczą więc w kolejnym etapie przygotowaniu Polski do integracji z UE.
Naszą domeną jest też aktywna działalność zagraniczna. Przekazujemy doświadczenia w budowie społeczeństwa obywatelskiego, promujemy Polskę, tworzymy platformy współpracy. Naszym obecnym doświadczeniem jest właśnie rola organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz integracji europejskiej, informowaniu o niej. Powinniśmy wykorzystać fakt, iż jest to doświadczenie świeże, i przekazać je dalej, zwłaszcza naszym najbliższym sąsiadom, którzy nadal zastanawiają się nad wybraniem swej drogi.
Integracja europejska była tematem spotkania przedstawicieli LIGI Centrów Wsparcia organizacji pozarządowych na Ukrainie oraz Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT. Rozmawiano na temat potrzeby działań na rzecz integracji europejskiej, możliwości ich prowadzenia, włączeniu w nie aktywnych aktorów życia społecznego. Uczestnicy ukraińscy zgodnie stwierdzili, iż pierwszym krokiem powinno być rozpoczęcie ogólnego dialogu nt. integracji Ukrainy z UE. Do tej pory spotkać się można z pojedynczymi głosami, nie prowadzi się narodowej dysputy. Same władze określają możliwy moment zgłoszenia deklaracji przystąpienia Ukrainy do UE (czyli uzyskania statusu państwa członkowskiego) na 2011 r. Nie są prowadzone rozmowy, nikt nie udziela informacji nt. korzyści lub zagrożeń wynikających z integracji.
Na koniec listopada zaplanowano seminaria na Ukrainie omawiające polską drogę do Unii Europejskiej i miejsce w niej organizacji pozarządowych. Okazało się, iż są to pierwsze tak poważne wydarzenia w miastach - miejscach seminariów. Uczestnicy warsztatów zapoznali się też z kilkoma projektami na rzecz integracji europejskiej, zrealizowanych przez polskie organizacje pozarządowe. Zaciekawiła ich różnorodność pomysłów, fakt, iż można otrzymać dofinansowanie na poznanie przez młodzież dziedzictwa kulturowego. Stwierdzili, iż warto zacząć rozmawiać na tematy integracji. Do tej pory nawet część z nich nie myślało o niej poważnie ('w konkretach' - słowa jednego z uczestników), w kategoriach korzyści lub zagrożeń, w kategoriach potrzeb i możliwości działań, jak też o samej roli organizacji pozarządowych.
Niedługo ukaże się publikacja prezentująca doświadczenia polskich organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz integracji europejskiej oraz zawierająca pewne propozycje działań w oparciu o te doświadczenia.
**
Projekt 'Analiza roli organizacji pozarządowych w procesie integracji europejskiej' dofinansowany został przez Inicjatywę Współpracy Polsko-Amerykańsko-Ukraińskiej PAUCI, realizowany jest przez LIGĘ Centrów Wsparcia organizacji pozarządowych na Ukrainie oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.
Źródło: inf. własna