Rola i znaczenie organizacji pozarządowych w rozwoju przedsiębiorczości lokalnej
Rozwój gospodarczy i przedsiębiorczość odgrywa kluczową rolę dla poziomu życia mieszkańców lokalnych społeczności. Jest to jedno z głównych wyzwań dla władz lokalnych. Ich główna rola to tworzenie warunków do powstawania i rozwoju przedsiębiorczości. Pytanie, czy zadanie to powinny realizować samodzielnie czy z udziałem partnerów społecznych.
W tym krótkim artykule chciałbym wskazać na rolę partnerów społecznych – organizacji pozarządowych. Podmioty te w obszarze rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości odgrywają na polu lokalnym często niedocenianą rolę. To właśnie organizacje podejmują dzisiaj działania skoncentrowane np. na:
- Aktywizacji społecznej i zawodowej osób bezrobotnych
- Prowadzeniu działań edukacyjnych na rzecz kadr przedsiębiorstw, organizując kursy zawodowe i podnoszące kwalifikacje
- Wspieraniu bezpośrednim przedsiębiorców poprzez prowadzenie inkubatorów przedsiębiorczości
- Wspieraniu finansowym polegającym na udzielaniu dotacji na utworzenie firmy, pożyczek dla działających już przedsiębiorstw
Innym aspektem oddziaływania organizacji pozarządowych na rozwój przedsiębiorczości lokalnej są działania integracyjne zmierzające do budowania kooperacji pomiędzy przedsiębiorcami wokół branż lub tematów (np. turystyka).
Nowym obszarem jest również tworzenie przez organizacje pozarządowe przedsiębiorstw społecznych, jako podmiotów realizujących cele społeczne i ekonomiczne, szczególnie dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym np. osób niepełnosprawnych.
Ten potencjał działania partnerów pozarządowych zauważył samorząd Konina. W 2012 roku władze miasta podjęły partnerską współpracę z Centrum PISOP w ramach realizacji projektu innowacyjnego „Wsparcie rozwoju narzędzi związanych z kontraktowaniem usług społecznych w Koninie".
Celem projektu było wypracowanie nowych mechanizmów kontraktowania zadań publicznych z zakresu rozwoju gospodarczego z udziałem organizacji pozarządowych. Istotą projektu jest przekazanie części zadań samorządu terytorialnego związanych z rozwojem przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego w ramach outsourcingu społecznego do prowadzenia organizacji pozarządowej.
W ramach wypracowanej koncepcji miasto Konin zleciło w drodze konkursu organizacji pozarządowej prowadzenie:
- Promocji Konina jako miasta atrakcyjnego dla inwestorów, poprzez organizowanie udziału i prezentacji miasta na targach, konferencjach, organizowanie w samym Koninie wydarzeń związanych z promocją przedsiębiorczości
- Biura Obsługi Inwestora, którego głównym zadaniem jest aktywne szukanie inwestorów krajowych i zagranicznych oraz współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami
- Działań na rzecz budowania kooperacji przedsiębiorców konińskich z partnerami lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi poprzez prowadzenie spotkań B2B, doradztwa, organizacji wyjazdów studyjnych i wizyt lokalnych
Prowadzone działania projektowe obudowane zostały szeregiem wskaźników społecznych i ekonomicznych, których celem jest badanie efektywności takiej formy kontraktacji. Pilotażowe działania w ramach projektu są obecnie kontynuowane w oparciu o umowę dotacyjną dla lokalnej organizacji pozarządowej.
Projekt wyraźnie wskazał, że działania związane z rozwojem gospodarczym prowadzone przez podmiot zewnętrzny mają większą dynamikę, łatwiej je wskaźnikować i oczekiwać określonych rezultatów. Jednocześnie projekt wskazał na kluczową kwestię jaką jest konieczność ścisłej współpracy Miasta i partnerów Pozarządowych i przedsiębiorców, której koordynacja w ramach podmiotu zewnętrznego daje większe szanse na współpracę.
Miasto Konin projektem innowacyjnym wskazało nowy obszar do współpracy lokalnej. Zlecenie przez samorząd zadań publicznych w obszarze rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości podmiotom zewnętrznym może być ciekawą drogą do poszukiwania nowych form rozwoju lokalnego. Zachęcam do zapoznania się z rezultatami projektu i dalszymi działaniami, szczególnie tych z państwa, którzy szukają nowych niestandardowych pomysłów na rozwój swoich społeczności.
Artykuł powstał w ramach projektu „Wsparcie rozwoju narzędzi związanych z kontraktowaniem usług społecznych w Koninie" współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany przez Miasto Konin w partnerstwie z Centrum PISOP.
Źródło: Sieć SPLOT