Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu Sejm, na 79. posiedzeniu w dniu 3 grudnia 2010 r., przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.
Jak czytamy w treści uchwały, "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki". Zdumiewające jest bardzo, gdyż to właśnie ze względu na swą płeć musiała wyjechać z Polski Maria Skłodowska-Curie, aby móc kontynuować karierę naukową. Odmówiono jej posady asystentki w laboratorium fizyki ma Uniwersytecie Jagiellońskim, gdyż w owym czasie w ogóle kobiety na tej uczelni nie mogły studiować. W treści uchwały należało zatem dążyć do wskazania jednoznacznego, że była ona naukowczynią, a więc kobietą, która musiała pokonać uprzedzenia i dyskryminację, z którymi spotkała się we własnym kraju, gdzie obecnie się ją hołubi.
Co ciekawe, w dalszej części uchwały czytamy: "Maria Skłodowska-Curie jako jedyna kobieta uczestniczyła w Konferencjach Solvayowskich – dorocznych spotkaniach najwybitniejszych uczonych". Autorzy uchwały zdają sobie zatem sprawę z tego, że kariera Marii Skłodowskiej-Curie wymagała większego poświęcenia niż kariera jej kolegów-mężczyzn. Chyba, że się mylę...
Całość treści uchwały na stronie sejmowej.
Źródło: Sejm RP
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.