W miniony poniedziałek 10 grudnia 2012 r. w bibliotece miejskiej Frankfurtu nad Odrą odbyło się kolejne spotkanie autorskie stowarzyszenia „My Life - historia opowiedziana”. Tym razem gościem opowiadającym o swoim życiu był Rüdiger Sielaff, kierownik Urzędu ds. akt Stasi we Frankfurcie nad Odrą.
Rodzina jego ojca pochodziła z Drogomina (Heinersdorf) między Ośnem i Sulęcinem, wówczas w powiecie zachodniotorzymskim (Kreis Weststernberg). Wszyscy musieli jednak opuścić te ziemie na początku 1945 r. z powodu zbliżającego się frontu radzieckiego.
Po ukończeniu szkoły i zdaniu matury Sielaff otrzymał zakaz studiowania w NRD. Z tego też powodu podjął i pomyślnie ukończył wykształcenie pielęgniarskie, po czym pracował w szpitalu okręgowym w Magdeburgu. Po wyjeździe z NRD studiował w Duisburgu, a po zjednoczeniu Niemiec – na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.
Jako dyplomowany absolwent pedagogiki opiekuńczej do 2001 r. pracował jako nauczyciel szkoły zawodowej i dyrektor szkół medycznych w Bochum oraz Essen. Od 2002 r. jest kierownikiem placówki zamiejscowej we Frankfurcie nad Odrą Urzędu ds. opracowywania akt b. Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego NRD (BStU).
Stowarzyszenie „My Life – historia opowiedziana” to organizacja pozarządowa kierowana przez dyrektora administracyjnego Collegium Polonicum w Słubicach dr. Krzysztofa Wojciechowskiego przy ścisłej współpracy z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum. Członkowie „My Life” badają tożsamość regionalną na pograniczu polsko-niemieckim, organizują spotkania autorskie z interesującymi ludźmi a spisane przez siebie biografie gromadzą w tzw. Archiwum Losów Ludzkich.
Źródło: Roland Semik