Robert Schuman - wizjoner zjednoczonej Europy
29 czerwca przypada 125 rocznica urodzin Roberta Schumana, uważanego za jednego z „Ojców Założycieli” Zjednoczonej Europy. Jego wizja nowego, powojennego ładu oraz determinacja przy jej wdrażaniu stały się jednym z fundamentów europejskiego rozwoju.
Jean-Baptiste Nicole Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 roku w luksemburskim Clausem. Był człowiekiem pogranicza. Jego ojciec podawał się za Lotaryńczyka (formalnie od roku 1871 – czyli od przyłączeniu Lotaryngii do Niemiec był obywatelem niemieckim, choć sam zaliczał się do środowiska frankofilskiego), a matka obywatelką Luksemburga. W roku 1903 – mając możliwość wyboru obywatelstwa, decyduje się zachować swoje dziedziczone po przodkach obywatelstwo niemieckie i podejmuje studia prawnicze w Bonn, Monachium, Berlinie i Strasburgu. W Bonn wstępuje do katolickiej korporacji studenckiej „Unitas-Salia”, której członkiem pozostaje do końca życia. Dewiza stowarzyszenia brzmiała: „In necessariis unitas, in dubio libertas, in omnibus caritas”(Jedność w tym, co konieczne, w sprawach wątpliwych wolność, we wszystkim miłość). Po uzyskaniu w roku 1910 tytułu doktora praw osiada w Metzu, gdzie prowadzi prywatną kancelarię adwokacką angażując się równocześnie w szereg przedsięwzięć społecznych. Po wojnie, gdy Alzacja i Lotaryngia ponownie stały się częścią Francji, Schuman kandyduje z ramienia lotaryńskiej partii centrowej do Zgromadzenia Narodowego. Zajmuje się pracą w komisji ds. Alzacji i Lotaryngii, angażuje się w zakładanie chrześcijańskich związków zawodowych CFDC. W marcu 1940 roku obejmuje stanowisko podsekretarza stanu ds. uchodźców w rządzie Reynauada. W lipcu 1940 roku występuje z rządu Vichy i powraca do rodzinnej Lotaryngii, gdzie zostaje po pewnym czasie aresztowany i przetrzymywany w więzieniu w Metz, a następnie internowany w Neustadt. W sierpniu 1942 przedostaje się ponownie do Francji.
Wybrany po wojnie ponownie do Zgromadzenia Narodowego ma możliwość dalszego podjęcia swej działalności na polu politycznym. W czerwcu 1946 roku zostaje ministrem finansów w tymczasowym rządzie Georgesa Bidault'a, a 24 listopada 1947 sam staje na czele nowego rządu, który utrzymuje się do lipca następnego roku. 26 lipca 1948 obejmuje w rządzie Mariea stanowisko ministra spraw zagranicznych, które piastuje nieprzerwanie w kolejnych gabinetach aż do 8 stycznia 1953 roku. W tym kilkuletnim okresie Schuman należy do głównych twórców polityki zagranicznej Francji.
Powstanie Rady Europy 5 maja 1949 roku w Londynie nie było dla Schumana optymalnym rozwiązaniem. Uważał ją za etap ku drodze ku wspólnocie. Miała ona być gwarancją duchowej i politycznej współpracy, z której narodzić się miał duch europejski.
W pierwszej kolejności celem było doprowadzenie do usunięcia wrogości między Francją a Niemcami. Środkiem ku temu miało być utworzenie organizacji zarządzającej wspólnie niemiecką i francuską produkcją węgla i stali. Organizacja ta miała być otwarta na udział w niej innych krajów europejskich. Solidarność produkcji, tworząc fundament rozwoju gospodarczego miała zarazem stać się zaczynem szerszej i głębszej wspólnoty krajów przez długi czas podzielonych krwawymi konfliktami oraz pierwszą podstawą Federacji Europejskiej, mającej zapewnić pokój. Z propozycją francuską zgodził się rząd Republiki Federalnej Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii oraz Luksemburga. Przedstawiciele tych państw podpisali 18 IV 1951 w Paryżu traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
Dla podkreślenia wagi wydarzenia, dzień podpisania Planu Schumana – 9 maja – jest obchodzony w krajach Unii Europejskiej jako Dzień Europy.
Źródło: informacja własna serwisu wroclaw.ngo.pl