Europass Guide – przewodnik dla organizacji współpracujących z wolontariuszami, ramy szkoleniowe dla organizacji pozarządowych, zawierające przegląd prawomocnych środków i zaleceń dotyczących promocji i wspierania rozwoju kompetencji wolontariuszy – są to główne rezultaty zakończonego właśnie europejskiego projektu „Roads to recognition”.
Wolontariat będzie bardziej przyjazny
Projekt został zrealizowany przez organizacje z Holandii, Polski, Irlandii, Republiki Czeskiej oraz Cypru. Pancypryjska Rada Koordynująca Wolontariat (Pan Cyprian Volunteerism Coordinative Council), Narodowy Uniwersytet Irlandii w Galway (National University of Ireland in Galway), Centrum Edukacji i Badań Społecznych z Polski (Education and Social Research Centre) Czeska Rada Dzieci i Młodzieży (Czech Council of Children and Youth), Holenderskie Narodowe Centrum Europass (Dutch National Europass Centre) i Steunpunt Scouting Gelderland pracowały razem od 2013 do 2015 roku. Zespół projektu spotykał się i pracował w Pradze, Galway, Wrocławiu, Groningen i Nicosi. „Praca w międzynarodowym środowisku pozwoliła na poznanie, często bardzo zróżnicowanych, metod pracy oraz umożliwiła uczenie się od innych” – mówi Jo Peters, koordynator projektu.
Projekt „Roads to recognition” wspierał rozwój pomocy dla organizacji wolontariackich w zakresie metod uznawania umiejętności nabytych przez ich wolontariuszy. Zamierzeniem projektu było wykorzystanie metod oceny kompetencji stosowanych w poradnictwie zawodowym oraz przeformułowanie ich dla potrzeb organizacji pozarządowych i wolontariuszy. Partnerstwo skupiło się również na dzieleniu się wiedzą dotyczącą metod wspierania wolontariuszy stosowanych przez różne organizacje partnerskie oraz na opracowaniu przewodnika na temat korzystania z Certyfikatów Europass dla wolontariuszy.
Dzięki wspólnej realizacji projektu powstało kompleksowe źródło wiedzy na temat walidacji kompetencji wolontariuszy. Rezultaty projektu prezentują ważny Europejski temat - uznawanie umiejętności nabytych w drodze pozaformalnej oraz postrzeganie nieformalnego nauczania w bardziej przyjazny sposób. Projekt umożliwił popularyzację takich metod zdobywania wiedzy oraz sprawił, że są one bardziej zrozumiałe zarówno dla wolontariuszy jak i dla organizacji. Dzięki zgromadzeniu różnorodnych narzędzi do oceny kompetencji, Ci, którzy pracują z wolontariuszami będą w stanie zwiększyć efektywność swoich wysiłków a wolontariusze będą mogli w większym stopniu korzystać z wolontariatu w zakresie rozwoju osobistego. Ważnym efektem korzystania z narzędzi walidacji kompetencji przez wolontariuszy, jest wzrost świadomości dotyczącej nabytych umiejętności, poznanie swoich mocnych i słabych stron, a także – dzięki Certyfikatom Europass dla wolontariuszy- otrzymanie potwierdzenie swoich kompetencji. Wypracowane rezultaty z pewnością przyczynią się do promocji idei wolontariatu – twierdzi Pavel Trantina z Czeskiej Rady Dzieci i Młodzieży.
W celu uzyskania większej ilości informacji należy się kontaktować z:
Beata Partyka
Centrum Edukacji i Badań Społecznych
ul. Lotnicza 147/48, Wrocław
e-mail: cebs.org@gmail.com