Parlament uchwalił ustawę o zmianie przepisów dotyczących Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO). Gospodarka finansowa samorządów będzie teraz badana nie tylko pod względem zgodności z prawem, ale także rzetelności, gospodarności i celowości. Co to oznacza dla NGO współpracujących z samorządami?
Na podpis prezydenta czeka ustawa o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz niektórych innych ustaw (uchwalona przez sejm 9 czerwca i przyjęta bez poprawek przez senat – 22 czerwca 2017 r.).
Czy i jak wpłynie to na sytuację organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne zlecane przez samorządy?
Do tej pory kontrolerzy z Izby przyglądali się, czy wydatkowanie publicznych pieniędzy poprzez dotacje odbywało się zgodnie z prawem, czyli np. czy konkurs dla organizacji został ogłoszony zgodnie z przepisami ustaw i wewnętrznymi zarządzeniami samorządu, czy zostały zachowane warunki umowy itd. Obecnie będą badać także, czy czyniono to rzetelnie (art. 5, ust.1).
– Warto byłoby to doprecyzować, wyjaśnić. W projektach inwestycyjnych łatwiej jest ocenić, czy coś zostało wykonane rzetelnie niż w projektach miękkich. Może to budzić wątpliwości – mówi Ewa Gałka.
– Dla organizacji realizujących zadania wieloletnie początek każdego roku kalendarzowego jest zawsze trudny. Podpisywanie umów się przedłuża, a zadania trzeba wykonywać, podopiecznymi się zająć. Nowe przepisy sprawią, że te umowy będą jeszcze mnie stabilne – przewiduje Gałka.
Zmienione przepisy mogą w ogóle wpłynąć na chęć samorządów do zlecania organizacjom zadań wieloletnich i podpisywania z nimi wieloletnich umów. Podobne obawy dotyczą uproszczonych form zlecania zadań publicznych lub bardziej złożonych form współpracy. Argument przeciw korzystaniu z tych form dostaną zwłaszcza te samorządy, które i tak do tej pory niezbyt chętnie po nie sięgały.
– Wprost przeciwnie, w początkowym okresie będzie ograniczona. Zmiana dotychczas obowiązującego art. 1 i art. 5 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych nie dotyczy organizacji pozarządowych – odpowiedział ekspert na nasze pytanie zadane podczas czatu o dotacjach zorganizowanego przez Serwi Samorządowy PAP. – Wprowadzenie nowego kryterium kontroli, tj. gospodarności w zakresie zaciągania zobowiązań dłużnych przez podmioty z art. 1 ust. 2 pkt 1 - 6 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych wymusi zmiany w sposobie przeprowadzania kontroli i konieczność wypracowania nowych standardów. Z wypowiedzi przedstawicieli MSWiA obecnych na posiedzeniach komisji sejmowych i senackich wynika, że nie przewiduje się wzrostu poziomu zatrudnienia w regionalnych izbach obrachunkowych. Z drugiej strony można zauważyć odpływ pracowników z regionalnych izb obrachunkowych do samorządu z uwagi na lepsze warunki płacowe.
Źródło: inf. własna ngo.pl