Rezolucja Europejskiego Forum Kobiet Lewicy, Warszawa, 26-27 sierpnia 2011
Preambuła
Po 100 latach walki o równość płci pojawia się konieczność zdefiniowania na nowo politycznych praw kobiet. Demokracja partycypacyjna wymaga aktywności i świadomego udziału kobiet we wszystkich sferach życia równych szans. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego był zawsze ideą orientacji lewicowych. Uzyskiwane w wyniku dyrektyw Unii Europejskiej nowe możliwości uczestnictwa kobiet w życiu publicznym stanowią podstawę nie tylko wyrównywania szans egzystencjalnych, lecz przede wszystkim umożliwiają zdobywanie wysokich pozycji w przestrzeni publicznej, dotąd zajmowanych dla mężczyzn.
Przywołując zasady głoszone w Konstytucji RP, które uznają przyrodzoną godność i wartość oraz równe i niezbędne prawa wszystkich członków wspólnoty ludzkiej za podstawę wolności, sprawiedliwości i uznając pełną równość praw kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia za niezbędny element demokratycznego rozwoju:
Oświadczamy:
Dyskryminacja jest wstydem demokracji, a nieobecność kobiet w sferze publicznej w wymiarze historycznym, społecznym, politycznym i filozoficznym świadczy o politycznym zaniechaniu.
Są to jednak fakty, które uniemożliwiają demokratyczne uczestnictwo ponad połowie społeczeństwa europejskiego.
Wzywamy zatem: Parlament Europejski, Rząd RP, partie polityczne i inne środowiska polityczne, rządy krajów członkowskich oraz ośrodki akademickie i organizacje obywatelskie do skoordynowanej, solidarnej współpracy na rzecz zwiększenia uczestnictwa kobiet w obszarach decyzyjnych, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym.
Wskazujemy na najistotniejsze problemy dotyczące feminizacji biedy i ubóstwa, przemocy wobec kobiet, ograniczenia praw kobiet i ich partycypacji obywatelskiej, czyniąc ugrupowania lewicowe, a także inne odpowiedzialnymi za rozwiązywanie tych problemów poprzez swoje programy polityczne i kontrolę społeczną.
Kobiety szczególnie dotkliwie odczuwają rezultaty transformacji oraz kryzysu gospodarczego, a ich upośledzenie i marginalizacja w tej dziedzinie nasilają zjawisko feminizacji ubóstwa, którego konsekwencją jest wykluczenie społeczne, polityczne i obywatelskie;
Dlatego:
Uczestniczki i uczestniczki Europejskiego Forum Kobiet Lewicy zebrali doświadczenia europejskie dotyczące nieobecności kobiet w sferze publicznej. Nieobecność problematyki kobiet w dyskursie publicznym oraz brak właściwej reprezentacji w obszarach decyzyjnych ma niewątpliwie wpływ na brak wyraźnego postępu w realizacji założeń Pekińskiej Platformy Działania w Polsce.
Dość iluzji! Czas na konkrety!
Żądamy wprowadzenia skutecznych mechanizmów ustawowych, które będą miały wpływ na zwiększenie uczestnictwa kobiet w życiu publicznym w parlamentach, rządach i innych instytucjach, w tym gospodarczych i partiach politycznych.
Podstawową wartością demokracji jest zapewnienie wszystkim obywatelkom i obywatelom w jednakowym stopniu możliwości wywierania wpływu na własne życie poprzez aktywną partycypację w sferze publicznej. Brak rzeczywistej równości, która pomimo formalnych gwarancji wciąż nie jest w pełni wdrażana na wszystkich poziomach, przynosi konsekwencje w postaci upośledzenia politycznego, ekonomicznego i obywatelskiego szerokich grup społecznych.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że dwudziestolecie transformacji społeczno-ustrojowej nie przynosi w swoim bilansie dynamicznego rozwoju wielu postulatów. Ten stan wynika z braku powszechnej edukacji obywatelskiej, uwzględniającej problematykę wolności, praw, uznania i szacunku, a także różnorodności i pozytywnego obrazu społecznego zaangażowania.
W obszarze polityczno-społecznym nie osiągnęliśmy jeszcze w tym zakresie zadowalającego poziomu. Nadal wymaga to mobilizacji zasobów i środków oraz zintegrowanej i spójnej polityki krajowej i europejskiej.
Europejskie Forum Kobiet Lewicy kieruje wezwanie do III Kongresu Kobiet o współpracę i konsolidację działań zamykając to słowami: Bądźmy ponad podziałami i zbudujmy wspólne RAZEM dla przyszłości, odzyskując obywatelstwo kobiet w oparciu o poparcie i wzajemny szacunek. Niepołączone ideą, wzajemnym szacunkiem i zaangażowaniem, wyrażającym się we wspólnych działaniach pozwolimy na dalszą nieobecność kobiet w historii oraz ich nieobecność w przestrzeni publicznej.
Renata Berent-Mieszczanowicz
Przewodnicząca Demokratycznej Unia Kobiet
Źródło: Demokartyczna Unia Kobiet